Farenin Mucidi Doug Engelbart Hayatını Kaybetti

Farenin Mucidi Doug Engelbart Hayatını Kaybetti

Bilgisayarların günümüzdeki popüler kullanımını sağlayan en büyük şeylerden birisinin fareler olduğu malum. İlk olarak ortaya çıktıklarında klavyeye olan bağımlılığı azaltmaları ve çok daha rahat bir şekilde bilgisayar kullanımına olanak vermeleri nedeniyle fareler kısa sürede popüler olabildiler. Bu durumu ise Amerikalı mucit Doug Engelbart'a borçluyuz. Zira 1961 yılında ilk fare için notlar tutmaya başlayan ve planlar yapan mucit aradan geçen elli yıldan fazla zamanda cihazın bu kadar popüler olmasını ise kısmen şaşkınlıkla karşılamış.

İlk denemelere başladığında isim vermediği cihazın ne zaman fare olarak adlandırıldığını da hatırlamayan Engelbart, farenin ilk tanıtımını ise 9 Aralık 1968'de Stanford Araştırma Enstitüsü'nde gerçekleştirdi. Aşağıda o anın videosunu ve ilk farenin kullanımını görebilirsiniz. Farenin keşfine dek özellikle radar teknolojilerinde ekrana özel kalemler ile dokunma tekniği kullanılıyordu ancak bu durum oldukça verimsiz ve kullanımı zordu.

Geçtiğimiz gece 88 yaşında böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden Doug Engelbart'ın dört çocuğu ve dokuz tane torunu bulunuyor. 47 yıllık evliliğinin ardından ilk eşini 1997 yılında kaybeden Engelbart, 2008'de yeniden dünya evine girmişti.

Bilgisayar tarihinde bir devrim yaratan Doug Engelbart'ın kaybı hem sevenlerini hem de sıkı teknoloji takipçilerini oldukça üzdü.

Skype güncellenmeye devam ediyor

YORUMLAR