Farklı Aerobik Hareketler Yapabilen Örümcek Robot Geliştirildi

Örümcek Robot 1

Boston Dynamics firmasının geliştirdiği ve bir hayli meşhur olan köpeğe benzer robotlardan sonra çok daha karmaşık yapıda robotlar görüyoruz. Çeşitli problemleri çözmeleri amacıyla geliştirilen yarasa, manta vatozu ve yılan biçimindeki farklı farklı robotlar neredeyse eksiksiz görünüyor.

Doğadan ilham alınarak geliştirilen robotlar kervanına katılan en son robot Z6 oldu. Portatif ve katlanabilir bir örümcek robot olan Z6, Hong Kong merkezli bir şirket olan Robugtix tarafından geliştirildi. Kompakt bir yapıya ve katlanabilir tasarıma sahip olan robotun, arama ve kurtarma görevlerinden, diğer gezegenlerin yüzeyindeki keşiflere kadar çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlandığı belirtiliyor.

Robugtix firmasından bir temsilci, Z6 için, "Z6 robotu, engellere ve merdivenlere tırmanırken ya da düzensiz zeminlerde başarılı bir şekilde ilerleyebilmesi amacıyla çok bacaklı olarak tasarlandı." ifadelerini kullandı. Temsilci ayrıca,"Düzensiz ya da bilinmezlerle dolu bir çevre söz konusu olduğunda bacaklar tekerleklerden daha iyidir. Robot ters dönse bile kendisini düzeltebilecek şekilde tasarlandı. Bu, [Z6]'yı takılmaya dayanıklı hale getiriyor ve onu keşif, arama-kurtarma, inceleme gibi işler için ideal hale getiriyor. Kompakt bir forma dönüşerek katlanabilmesi sayesinde Z6, çok portatif ve depolanması kolay bir robot haline geliyor. Robot, bir sırt çantası veya taşıma çantası içinde taşınabiliyor ve zaman açısından kritik durumlarda hızla devreye sokulabiliyor." diye konuştu.

Örümcek Robot 2

Z6 robotu bacaklarını toplayarak sıkışık bir hale geçtiğinde sadece 20 cm genişliğinde, 23 cm uzunluğunda ve 13,7 cm yüksekliğinde oluyor. Tamamen açıldığında ise 17 cm boyunda, 52 cm genişliğinde ve 49 cm uzunluğunda duruyor. Bir kumanda kolu ile uzaktan kontrol edilebilen robot, hızlı şekilde yürüdüğünde yaklaşık olarak 30 cm/saniye’lik bir hıza ulaşabiliyor. Ayrıca günümüzdeki birçok drone’da olduğu gibi, bu robotun içerisinde de bir dahili kamera yer alıyor ve bu sayede robotun gittiği güzergah yüksek kaliteli bir video yayınıyla izlenebiliyor.

Daha önce de belirtildiği gibi Robugtix firması, doğadan ilham alarak hayvanlara benzer robotlar tasarlayan tek firma değil. Ancak genellikle bir üniversite projesi olarak ortaya çıkan ya da sadece bir prototip olarak üretilen diğer robotlardan farklı olarak, bir Robugtix temsilcisi, Z6 isimli örümcek robotlarını piyasaya sürerek satmayı düşündüklerini söyledi.

Temsilci,"Biz, şirketlerin ve diğer profesyonel sektörlerin bize ulaşabilmelerini ve ihtiyaçlarını bize bildirebilmelerini sağlayarak, bu patent başvurusu yapılmış robotik tasarımın özel uygulamalarının taleplerini karşılamak üzere yüksek görev için optimize edilmiş varyasyonlar yaratabileceğimizi bilmelerini istiyoruz. İlk uygulayıcılardan gelen talebe bağlı olarak, önümüzdeki dönemlerde halka açık bir Z6 robotunun özelleştirilebilir genel kullanım sürümünü oluşturmaya karar verebiliriz." diye konuştu.