FBI Bir Başka iPhone'u Daha Kırdı

FBI Bir Başka iPhone'u Daha Kırdı

FBI'ın başı son günlerde iPhone model telefonlarla dertte. Bazı suçluların telefonlarının içindeki bilgilere erişmeyen FBI, Apple'dan yardım istemiş; ancak ret cevabı almıştı. Bu telefonları kırmak için büyük çaba sarf etmeye başlayan kurum, bir başka telefonun şifresini daha kırdı.

Bütün hikaye San Bernandino'da gerçekleşen terörist saldırının ardından başlamıştı. Onlarca kişinin ölümüne sebep olan saldırganın üzerinden bir iPhone 5C çıkmıştı. Ancak telefonun bir şifreyle korunuyor olması sebebiyle FBI içindeki bilgilere ulaşamamıştı. Bunun üzerine Apple'ın kendilerine yardım etmesini isteyen FBI, şirkete bu yönde bir başvuru yapınca ret cevabı almıştı. Çünkü Apple, vereceği bilgiyle diğer kullanıcılarının da güvenliğini tehlikeye atacağını düşünüyordu. Bunun üzerine Microsoft'tan Facebook'a bütün Amerikan teknoloji şirketlerinden Apple'a yardım mesajları yağmıştı. Kırma işleminin kendi başına kaldığını gören FBI ise çok fazla zaman ve 1.3 milyon dolar gibi bir para harcadıktan sonra San Bernandino salgırganın telefonunu kırmayı başarmıştı. New York'da yakalanan bir saldırganın üzerinden çıkan iPhone 5s ise benzer bir teknik kullanılarak kırıldı. 

Yaklaşık bir ay kadar önce yakalanan uyuşturucu taciri Jung Feng isimli bir şahsın üzerinden iPhone 5s çıkmış, telefonun sahibi olan suçlu ise şifreyi hatırlamadığını söylemişti. Bunun üzerine çalışmalara başlayan FBI, uzun uğraşlar sonucunda telefonun şifresini kırmayı başardı. Mahkemeye gönderilen belgede ise şifrenin kırılmasının ardından elde edilen bilgilerin yanı sıra kırma işleminin telefonda iOS 7 yüklü olması sebebiyle gerçekleştirildiği de söylendi. Yani FBI hala iPhone 5C ve üzeri telefonlarda, ayrıca iOS 8 kullanan modellerde bilgilere ulaşacak seviyeye gelebilmiş değil.

FBI iPhone'ları Kırmak İçin 1.3 Milyon Dolar Harcamış

Apple'dan FBI'a Güvenlik Ayarı!

Google FBI'ın Zorlamalarına Karşı Koyuyor


YORUMLAR