FBI iPhone'ları Kırmak İçin 1.3 Milyon Dolar Harcamış

FBI iPhone'ları Kırmak İçin 1.3 Milyon Dolar Harcamış

Amerika Birleşik Devletleri ve Apple arasında iPhone hackleme sorunu ortaya çıkmıştı. San Bernardino’da yaşanan terör saldırısının ardından, saldırganın iPhone’nunu açmak isteyen FBI Apple’a başvurmuş; ancak ret cevabı almıştı. O günden bu yana iPhone’u kırmaya çalışan FBI’ın milyon dolarlar harcadığı ortaya çıktı.

Apple ve FBI arasında yaşanan telefon kırma tartışması, ulusal düzeye ulaşmış ve diğer teknoloji şirketleri de bilgilerini devlet kurumlarıyla paylaşmayacaklarını açıklamışlardı. Devletin ve kurumlarının edineceği bilgileri diğer kullanıcılar üzerinde de kullanmayacağına dair bir garanti olmadığı için, şirketler böylesine bilgileri vermeyeceklerini açıklamışlardı.

Apple’dan ret cevabı aldıktan sonra kendi çabalarıyla telefonu kırmaya çalışan FBI, üçüncü kişilerden de yardım istemişti. Bugüne kadar çok farklı denemeler yapan kurumun başkanı James Comey, yaptığı açıklamada şimdiye kadar iPhone’u açmak için 1.3 milyon dolar, yani yaklaşık 3.900.000 Türk Lirası harcadıklarını söyledi.

Denenen her yola rağmen sonuç alamayan FBI, daha önce yaptığı açıklamalarda iPhone 5c’den sonra çıkan hiçbir modeli henüz kıramadıklarını söylemişti. Buna rağmen Comey, harcadıkları bütün paranın karşılığını aldıklarını da söylemeyi ihmal etmedi. 

Apple'dan FBI'a Güvenlik Ayarı!

Facebook Patronu Zuckerberg FBI Karşısında Apple'ın Yanında Yer Aldı

Microsoft, FBI Karşısında Ezeli Rakibi Apple'ın Yanında Yer Aldı

Google, FBI Davasında Apple'a Hukuki Destek Verecek

YORUMLAR