FBI, Otomobillerin Hacklenmeye Karşı Savunmasız Olması Konusunda Uyarıda Bulundu

FBI, Otomobillerin Hacklenmeye Karşı Savunmasız Olması Konusunda Uyarıda Bulundu

Teknoloji her alanda son sürat ilerlediği gibi otomotiv sektöründe de aynı şekilde ilerliyor. Otomobillerin artık bizleri sadece A noktasından B noktasına götüren araçlar olmaktan çıkmış olması ise hepimizi fazlasıyla düşündürüyor.

Federal Bureau of Investigation yani FBI, otomobillerin ilerleyen bu teknolojisiyle ilgili bir uyarıda bulundu. Yayınlanan bildiride genellikle lüks markaların ürettiği en yeni modellere yönelik ifadeler kullanıldı. FBI bu bildiriyi "National Highway Traffic Safety Administration" yani "Amerikan Otoyol Güvenlik Yönetimi" ile ortak bir çalışma sonucunda yayınladı.

Yayınlanan bildiride 2015 yılında bir Jeep Cherokee'nin hackerlar tarafından tamamen uzaktan hacklendiği, yine tamamen uzaktan bir Corvette'in frenlerinin devre dışı bırakıldığı gibi olaylara da değinilmiş. Fakat bugüne kadar hiçbir aracın uzaktan hacklenerek 0 kontrol edilmesi gibi bir durum olmadığı da belirtiliyor. FBI yine de hem otomobil üreticilerini hem de otomobil kullanıcılarını erkenden uyarmak istemiş. Bu bildiriyi inceledikten sonra bizim aklımıza gelen ilk marka ise Tesla oldu. Çünkü Tesla bilindiği gibi otomatik pilotlu otomobilleriyle oldukça meşhur.

YORUMLAR