FBI, Şüphelinin iPhone X’ini Face ID ile Zorla Açtırdı!

FBI, Şüphelinin iPhone X’ini Face ID ile Zorla Açtırdı!

Federal Soruşturma Bürosu, bilinen ismiyle FBI, çocuk istismarı soruşturması kapsamında evine baskın düzenledikleri bir şüphelinin iPhone X’ini Face ID teknolojisiyle açtı. 

Forbes ’in aktardığına göre, söz konusu olay 10 Ağustos’ta meydana geldi. FBI, bir süredir yürüttüğü çocuk istismarı soruşturmasında ismine ulaştığı Grant Michalski adlı kişinin evine baskın düzenlendi. 

Michalski’ye ait iPhone X’in kilidini açmak için 28 yaşındaki şüphelinin yüzünü kullanan federal ajanlar, bazı bilgilere ulaştılar. Öte yandan bu olayla birlikte, kolluk kuvvetleri bir şüphelinin iPhone'unu açmak için ilk kez Face ID yüz tanıma teknolojisini kullandı. 

FBI apple

Michalski'nin Columbus, Ohio’daki evini arayan ve telefonunu inceleyen FBI, çocuk pornografisiyle ilgili herhangi bir veri bulamadı, ancak Özel Ajan David Knight dosyaların silinmiş olabileceğini söyleyerek, daha detaylı bir teknik inceleme yapılması gerektiğini belirtti.

Söz konusu soruşturma, kolluk kuvvetleri ile teknoloji devleri arasındaki süregelen savaşta önemli bir noktayı işaret ediyor. 2016 yılında ABD'nin California eyaletinin San Bernardino kentinde gerçekleşen ve 14 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan terör saldırısı, FBI ve Apple’ı karşı karşıya getirmişti. Saldırganlardan birine ait olan iPhone 5C model telefonu açmak için Cupertinolu şirketle iletişime geçen, ancak beklediği cevabı almayan FBI, o tarihten beri iPhone’ları kırmak için alternatif yollar deniyor. 

Cupertinolu şirketten umudunu kesen FBI, geçtiğimiz günlerde yazılım firmaları Cellebrite ve Grayshift ile sırasıyla 780.000 ve 484.000 dolarlık sözleşmeler imzalamıştı.