FBI'a Ayar Verenler Listesine BlackBerry de Dahil Oldu

FBI'a Ayar Verenler Listesine BlackBerry de Dahil Oldu

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda Apple ve FBI arasında gerçekleşen davada mahkeme Apple'a ürettiği iPhone'ların kriptolama sistemini aşabilecek bir yazılımın geliştirilmesi için FBI'a yardım etme zorunluluğu vermişti. Fakat Apple bu kararı bütün iPhone kullanıcılarının güvenliğini tehdit edebileceği açısından eleştirilmiş, FBI'ın böyle bir talepte bulunmasını haksız olarak nitelendirmişti.

Davanın ardından bir süre geçmesinin ardından bilişim dünyasının hatrı sayılır isimleri de bu dava hakkındaki görüşlerini bildirmişlerdi. Apple'ın kurucularından Steve Wozniak bu davada kişisel bilgi güvenliği tarafında olduğunu açıklayarak Apple'ı haklı, FBI'ı haksız bulduğunu ifade etmişti. Daha sonradan Microsoft'un kurucusu Bill Gates de FBI'ın yanında olduğunu "firmeların hükümete yardım etmekle yükümlü olduğu" sözleriyle ifade etmişti. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ise telefonlara arka kapı şeklindeki casus yazılımlar yerleştirmenin yanlış olduğunu ifade etmiş, FBI'ın ve firmaların başka yollar araması gerektiğinin üzerinde durmuştu.

Bir başka mobil cihaz üreticisi BlackBerry de bu dava hakkındaki görüşlerini açıklarken Apple'a destek verdi. Bilindiği üzere geçmişte üretilen BlackBerry telefonlar kullanıcıların kişisel bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla özel kriptolama sistemlerine sahiptiler. Buna ilave olarak firma ürettiği Android telefonlarda da kullanıcıların kişisel güvenliğinin birinci planda olacağını ve asla herhangi bir casus yazılımın cihazlarına yerleştirilmesine izin vermeyeceklerini duyurdu. BlackBerry bu kararının arkasındaki nedeni tamamen hacker saldırılarına karşı korumalı telefonlar üretme isteğiyle ilişkilendiriyor.

BlackBerry yaptığı açıklamada geçtiğimiz dönemde kullanıcı güvenliği adına Pakistan pazarından çıkmayı düşündüklerini de dile getirdi. Pakistan hükümeti tarafından kullanıcı bilgilerini arka kapı yoluyla paylaşmaya zorlanan BlackBerry neredeyse bu pazardan çekiliyormuş.

Firma bütün bu açıklamalarına ek olarak piyasadaki hiçbir BlackBerry telefonda arka kapı oluşturan casus yazılımların bulunmadığını, BlackBerry'nin hiçbir cihazın şifresini saklamadığını ve bu nedenle bu şifreleri paylaşamayacağını da dile getiriyor.

Facebook Patronu Zuckerberg FBI Karşısında Apple'ın Yanında Yer Aldı

YORUMLAR