Federal İletişim Komisyonu, TikTok'un Derhal Telefonlardan Kaldırılmasını İstedi

Federal İletişim Komisyonu, Çin hükûmetinin gözetim aracı olduğunu düşündüğü için TikTok'un telefonlardan kaldırılması gerektiğini belirtti. İşte detaylar!

Federal İletişim Komisyonu, TikTok'un Derhal Telefonlardan Kaldırılmasını İstedi

Bir FCC (Federal İletişim Komisyonu) yetkilisi, hem Apple'ı hem de Google'ı TikTok'u ilgili uygulama mağazalarından silmeye çağırdı ve şirketlere yanıt vermesi için 8 Temmuz'a kadar süre verdi. Şirketlerin uymaması durumunda Federal İletişim Komisyonu'nun ne gibi önlemler alacağı belli değil.

Dört sayfalık uzun mektup, TikTok'un bir video paylaşım uygulaması olmadığını, Çin hükûmeti için "gelişmiş bir gözetim aracı" olduğunu söylüyor.

Federal İletişim Komisyonu, TikTok'un Derhal Telefonlardan Kaldırılmasını İstedi

TikTok'un Kaldırılması Olaylarının Arka Planı

2020'de önceki başkan, bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde TikTok'un ABD'de yasaklanacağını açıklamıştı. Net bir son teslim tarihi verilmesine rağmen bu tarih, sessizce göz ardı edilmeden önce iki kez uzatıldı.

Önceki yönetim, uygulamayı ulusal güvenliğe bir tehdit olarak nitelendirdi ancak uzmanlar bunun yalnızca soyut bir şekilde doğru olduğunu söyledi. Biden yönetimi yürütme emrini iptal etti ancak yabancı rakiplerle ilişkili uygulamaların daha geniş bir incelemesini emretti.

FCC Yetkilileri TikTok'u Derhâl Silin Uyarısında Bulundu

FCC yetkilisi Brendan Carr, Apple ve Google'a uygulamayı App Store ve Google Play'den kaldırmaları yönünde çağrıda bulunan iki sayfalık bir açık mektup yazdı. Uygulamayı Çinli yetkililer için bir veri toplama aracı olarak nitelendirdi.

Mektupta iki teknoloji devinin, uygulamanın Çin tarafından nasıl kullanıldığına dair ortaya atılan iddialara ikna olmamasına rağmen, App Store yönergelerini ihlal ettiği için TikTok'u silmeleri gerektiği yazıyor.

YORUMLAR