Ferrari Concept 1: Geleceğin F1 Yarış Otomobili Tanıtıldı

Ferrari Concept 1: Geleceğin F1 Yarış Otomobili Tanıtıldı

Formula 1 Komisyonu geçtiğimiz Salı günü Cenova’da F1’in geleceğini tartışırken Ferrari'de boş durmadı. F1 yarış otomobillerinin gelecekte neye benzeyeceğine dair kavramsal tasarımlarını Concept 1 adı altında paylaştı. Ancak tasarımlar F1 komisyonunu gözünü korkutuyor.

Ferrari’nin tasarım stüdyoları ve Scuderia'nın aerodinamik departmanı bir araya gelerek F1 yarış arabalarının gelecekte nasıl olmaları gerektiğine dair bir çalışma yaptılar. Ferrari, ortaya çıkan ürüne Ferrari Concept 1 adını verdi ve aracın son derece gelişmiş ve yırtıcı bir karakteri olacağının altını çizdi. 

Ferrari ve Scuderia’nın tasarımı son derece güzel, ancak küçük bir sorun var. Tasarlanan araba şimdiki F1 kurallarına göre asla pistlere çıkamıyor. Kuralların da araba gibi yeniden tasarlanması gerekiyor.

Şu an Ferrari Concept 1, 2017 yılında pistlerde görünebilecek şekilde tasarlanıyor ve hazırlanıyor. 2016 yılına ait belirlenen teknik standartların çok üzerinde olan tasarımın, 2017 yılında da F1 komisyonunu ikna edip edemeyeceği ise bilinmiyor. 

Daha geniş tekerleklere, V6 motora ve buna sıkıştırılmış 1.000 beygir motora sahip tasarımın 2017’ye kadar onay almasına şimdilik imkansız gözüyle bakılsa da Ferrari tasarımında kararlı görünüyor. 

Ferrari FF İtalyan Alplerinde

Ferrari Millenio Tasarımı

YORUMLAR