Ferrari Stallone, Markanın En İddialı Hiper Otomobili Olabilir

Ferrari Stallone olarak adlandırılan yeni bir konsept hiper otomobil çalışması, SF90 Stradale’i bile gölgede bırakacak kadar havalı ve iddialı görünüyor.

Ferrari Stallone 1

Ferrari geçtiğimiz yıl ilk plug-In hibrit otomobili SF90 Stradale’i tanıtmıştı. Gelmiş geçmiş en güçlü ve en hızlı Ferrari olarak nitelendirilen bu hiper otomobil oldukça havalı ve iddialı görünüyordu. Ancak Murray Sharp tarafından tasarlanan ve Ferrari Stallone olarak adlandırılan yeni bir konsept hiper otomobil çalışması, SF90 Stradale’i bile gölgede bırakacak kadar havalı ve iddialı görünüyor.

Stallone’u tasarlarken ünlü tasarımcı Sharp, Ferrari 250 GTO’nun inceliğini, ustalığını ve tasarımsal güzelliğini, Ferrari F40’ın cesur ve uzlaşmaz yarış çizgileriyle birleştirmeye çalışmış. Çalışma sırasında nihai tasarıma ulaşılana kadar birçok deneme yapılmış.

Ferrari Stallone 2

Ferrari'nin En İyi ve En Havalı Modeli Olabilir

Ferrari Stallone’un ön kısmında, çok sayıda hava girişi ve içeri doğru gömülü şekilde yerleştirilmiş ön far tasarımı dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra hiper otomobilde karbon fiber ön ayırıcının ve geleneksel kanat aynalarının aksine arkaya bakan küçük kameraların yer alması da oldukça etkileyici. Ayrıca normalde bir Ferrari’de göreceğinizden çok daha kavisli yapıdaki ön cam tasarımı, tasarımcının, A sütunlarının konumlarını değiştirebilmesine izin vererek aracı kullanan kişiye daha geniş bir görüş alanı sunmuş.

Ferrari’nin konsept hiper otomobilinin yandan görünümünün de en az ön kısım kadar etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölümde, orta kısımdaki güç aktarma organlarını beslerken aynı zamanda Stallone’un aerodinamik yapısına da büyük katkı sağlayan geniş hava tünelleri göze çarpıyor.

Ferrari Stallone 3

Hiper aracın arka tasarımının ise, aracın yan ve ön görünümünden bile daha şık bir görünüme sahip olduğu söylenebilir. Keskin tasarımlı difüzör, Formula 1’den ilham alınarak yerleştirilen bir yağmur stop lambası ve yarı dairesel LED arka stoplar Stallone’a oldukça şık ve sportif bir hava katıyor. Aracın arka üst kısmında, arka camın her iki yanında konumlandırılan egzoz çıkışları da Porsche 918 Spyder’dakine benzer iddialı bir tasarım detayı olarak dikkat çekiyor.

2022'den Sonra Yollarda Görebiliriz

Geçtiğimiz yılın sonlarında Ferrari, yeni hiper otomobilinin 2022 yılından sonra ortaya çıkacağını ve hafiflik, aerodinamiklik ve kontrol edilebilirliğe odaklanacağını açıklamıştı. Bu ifadeler Stallone’un, 986 beygirlik SF90 Stradale’den daha düşük bir güç ile gelebileceğini işaret ediyor olabilir.

Ferrari Stallone 4

YORUMLAR