Fetih Robotu, TEKNOFEST İstanbul'da Birincilik Kazandı

Teknofest İstanbul Fetih Robotu 1

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bu yıl, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlendi. Anadolu Ajansı'nın (AA) da global iletişim ortağı olduğu etkinlik kapsamında, 4 gün boyunca çeşitli kategorilerde çok sayıda robot yarışması yapıldı.

TEKNOFEST’teki robot yarışmalarından birisi de, "İstanbul'un fethini robotlar ile sembolik olarak canlandırarak hem karada hem denizde görev yapabilen amfibik otonom robotlar geliştirmek" amacıyla düzenlenen Robotik Fetih 1453 Yarışması oldu. Lise, lisans ve lisans üstü seviyesinde öğrencilerin katıldığı yarışmada birinciliği Haydarpaşa Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi’nin Robot Kulübü öğrencileri kazandı. Ekibin geliştirdiği robot, katılımcılardan tam not alırken aynı zamanda festival süresince de ziyaretçilere tanıtıldı.

Uzun yıllardır robot yarışmalarına katıldıklarını, TEKNOFEST İstanbul'u dört gözle beklediklerini ve 4 gün boyunca dolu dolu bir etkinlik geçirdiklerini belirten Haydarpaşa Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi’nin Robot Kulübü'nün danışman öğretmeni Erhan Mustafa Kaya, "Bugüne kadar gördüğümüz en büyük yarışmaydı. Çok sayıda kategori ve çok fazla robot vardı. Bu kategorilerin neredeyse hiçbirini başka yarışmalarda görmedik. Ekibimizin değişik öğrenci grupları ile 10 yıllık bir geçmişi var." dedi.

Teknofest İstanbul Fetih Robotu 2

Robotik Fetih 1453 yarışmasının konusunun Fatih Sultan Mehmet'in gemileri karadan Haliç'e indirmesi ve oradan surları yıkması olduğuna değinen Kaya, "Robotumuz ilk önce gemileri denizden alıyor, karadan götürüyor. Sonrasında top atışları ile surları yıkabiliyor. Bunları yaparken tamamen otonom çalışıyor, hiçbir şekilde dışarıdan kontrol edilmiyor. Programı öğrencilerimiz yazdı. Görüntü işleme ve değişik sensörlerle robotumuz bu görevleri yapmaya çalışıyor. Biz görüntü işlemeyi ilk defa bu yarışmada yaptık. Robotumuz renkleri algılayıp bu renge göre görevlerini kendisi yapıyor." diye konuştu.

Kaya ayrıca, "Top atma sisteminin kullanıldığı, suda çalışan ilk robotumuzdu ve gerçekten emeklerimizin karşılığını aldık." ifadelerini kullandı.