Fiber İnternet İçin Yeni Hız Rekoru Kırıldı!

Fiber İnternet İçin Yeni Hız Rekoru Kırıldı!

Günümüzde ADSL internet altyapısını yavaş yavaş terk etmeye başladık. Bizim yüksek hızlı internete geçiş yapmamızı sağlayan ADSL internet maalesef ki günmümüzün ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılayamamakta. ADSL internet altyapısının verimsizliği nedeniyle fiber optik bağlantı yapıları geliştirildi ve kullanılmaya başlandı. Fiber internet altyapısı genel olarak verilerin ışık ile iletilmesini temel alıyor ve bu sayede ADSL'deki klasik bakır kablo üzerinden yapılan veri iletimi ile karşılaştırıldığında bize çok daha yüksek hızlar sunuyor. Fiber altyapının sağladığı hızlı internet bağlantısı günümüzde evlerde bize megabit olarak ifade edilen değerlerde bağlantı hızı sunuyor. 8 mbitlik bir internet bağlantısı ile saniyede 1 megabyte hızıyla dosya indirebiliyoruz. Fiber internet bağlantıları evler için 25 megabit ve 1000 megabit arasında değişen hız seçenekleri sunmakta. 1000 megabitlik bir bağlantının hemen hemen 1 gigabit bağlantı olduğunu varsayabiliriz. 1 gigabit internet bağlantısı aynı zamanda 1024 megabit internet bağlantısı anlamına geliyor.

Saniyede 57 Gigabit hıza sahip fiber bağlantı ile rekor kırıldı

4k video çözünürlüğünün yavaş yavaş kullanılmaya başlanması, sanal gerçeklik içeriklerinin sayısının artması, oyunların boyutlarının artması nedeniyle daha da fazla interent hızına ihtiyaç duymaya başladık. İşte bu hız ihtiyacını karşılayabilmek için Illinois Üniversitesi'nde bir çözüm üretildi. Üniversite tarafından yapılan araştırmada fiber optik bağlantı kullanılarak saniyede 57 gigabitlik bir veri transfer hızı elde edildi. Bu rakam dosya indirme hızına çevrildiğinde saniyede 7 GB'a yakın bir hızda dosya indirmeniz anlamına geliyor. Yani güncel bir oyunu 10 saniye içinde indirmeniz demek. Full HD kalitede bir filmi indirmek ise sadece 1 saniye sürebilir.

Kırılan bu rekorda kullanılan fiber bağlantı ile saniyede 50 gigabit civarında hız elde edilirken makul bir sıcaklık değeri de yakalanmış. Veri merkezleri hedeflenerek geliştirilmiş bu sistemde maksimum 85 derece sıcaklığa ulaşmış. Bu da bu fiber altyapının kullanılacağı veri merkezlerinde dev fanlar ve soğutma sistemleri gibi ek maliyetleri ortadan kaldırabilecek bir sonuç.

Yavaş İnternetle Baş Edebilmenizi Sağlayacak 9 Küçük Öneri

İnternet Bağlantınızın Hızını Artırmak için Kullanabileceğiniz 9 Yöntem

YORUMLAR