Fidye İsteyen Virüs Yazılımı Mac OS X'e de Uğradı

Fidye İsteyen Virüs Yazılımı Mac OS X'e de Uğradı

Daha önceleri Windows işletim sistemli bilgisayarlarda ortaya çıkan KeRanger adlı fidye isteyen virüs, şimdi de Mac OS X platformlarında kendini gösterdi. 

BitTorrent aracılığıyla indirilen Transmission adlı uygulama, bilgisayara girdikten sonra KeRanger virüs yazılımı yüklüyor ve bilgisayarın sabit diskini şifreliyor. Bu şifreyi kaldırmak isterseniz de sizden para istiyor. Daha önce Windows kullanıcılarının başını ağrıtan bu virüs, OS X kullanıcıları için bir ilk oldu. Apple yetkilileri ise duruma hemen müdahale etmekte gecikmediler.

Kısa zaman içerisinde uygulamanın bilgisayara bulaşma yolunu tıkayıp, uygulamayı OS X platformlarından yok eden Apple, bu şekilde virüsün daha çok yayılmasını da engellemiş oldu.

Transmission uygulamasının sahibi uygulamayı kaldırıp güncel halinin yeniden kurulması gerektiğini söylüyor. Apple'ın hamlesinden sonra da bir daha Transmission'ın bilgisayarlara bu şekilde bir virüs sokmayacağını da sözlerine ekliyor. Eğer sizin de bilgisayarınıza KeyRanger bulaştıysa, Apple zaten çoktan konuya el attı fakat Transmission'ı kullanmak istiyorsanız, uygulamayı kaldırıp güncel halini yeniden kurmanız gerekiyor.

BlackBerry, Desteği Çeken WhatsApp'a Alternatif Uygulama Arıyor

İOS ve Android Uyumlu Şarj Kablosu, LMCable Satışa Çıkıyor

Mobil Uygulamalar Yüklendikten Üç Gün Sonra Bir Daha Kullanılmıyor

YORUMLAR