Fidye Yazılımları En Çok Küçük İşletmeleri Sarsıyor

Fidye Yazılımları En Çok Küçük İşletmeleri Sarsıyor

Malwarebytes tarafından paylaşılan raporda yıla damgasını vuran fidye yazılımları hakkında dikkat çekici bulgulara yer verildi. Şirketin İkinci Yıllık Fidye Yazılım Durum Raporu başlığıyla paylaştığı raporda, şirket fidye yazılımlı saldırılardan en fazla küçük işletmelerin etkilendiğine vurgu yaptı.

Malwarebytes’ın raporuna göre fidye yazılım saldırılarına maruz kalan küçük işletmelerin yüzde 22’sinin eli kolu bağlandı ve bu işletmeler faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Raporda yer verilen bulgulara göre büyük çaplı şirketler bu tarz saldırılarla karşılaştığında durumu bir süre idare edebilecek kaynaklara sahip. Ancak özellikle günlük işlemlerle ayakta durabilen küçük işletmeler fidye yazılımlarla baş edemiyor.

Malwarebytes’ın CEO’su Marcin Kleczynski basına verdiği demeçte, küçük işletmelerin çoğunun savunma teknolojilerine önem verilmesine rağmen fidye yazılımlarını durdurmada yetersiz kaldığı ve bir saldırıyla karşılaşılması durumunda da fidyenin ödenemediği belirtti.

Malwarebytes’ın anketine katılan işletmelerin yüzde 75’i fidye yazılımlarını öncelikli tehdit olarak görürken, bu işletmelerin yarısından azı bu gibi tehditlerle başa çıkabiliyor. Raporda ABD merkezli işletmelerin Avrupa merkezli işletmelerden daha çok etkilendiği belirtilirken genellikle saldırıların e–mail yollu yapıldığı tespit edildi. Malwarebytes’ın raporunun tamamına ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Yeni Fidye Yazılımı 'Petya' Dünyayı Kasıp Kavuruyor!

Casus Yazılım Endişesi Üzerine BLU'nun Amazon'da Satışı Durduruldu

YORUMLAR