FIFA 17’nin Eşcinsel Propagandaları Rusları Çileden Çıkartıyor

FIFA 17’nin Eşcinsel Propagandaları Rusları Çileden Çıkartıyor

Rus Parlamento üyelerinden bazıları FIFA 17’nin Rusya’da yasaklanması için lobi yapıyorlar. Bu konuda tek gerekçeleri FIFA 17 oyununun LGBT; lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender propagandası yapıyor olduğu iddiası. Formalarda bulunan gökkuşağı renklerinin LGBT topluluğunu temsil esiyor olması parlamenterlerin çileden çıkarıyormuş.

Futbol simülasyon oyunu FIFA 17 elbette EA’nın en popüler oyunlarından biri. Ancak EA’nın başı forma renkleri yüzünden Rus Parlamentosuyla bir şekilde sıkıntıya girdi. LGBT topluluğunun sporda homofobiye son vermek için EA ile beraber bağlattığı Gökkuşağı Renkli Bağcıklar (Rainbow Laces) kampanyası oyun için opsiyonlu indirilen bir özellik olsa da Rus Parlamentosunun kafasının tasını attırmaya yetti.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Rus gazetesi Iztvestia bu iddiayı gündeme taşıyan haber kaynağı. Rus gazetesi, Rus Parlamentosunda bir grup milletvekilinin İngiltere Premier Lig için hazırlanmış Gökkuşağı Bağcıklar kampanyasının Rusya ile bir alakası olmadığını, doğrudan eşcinsellik propagandası yapıldığını iddia ederek oyundan bu özelliğin çıkarılmasını talep ettikleri yazıyor.

EA tarafında ise durumun iddia edildiği kadar “dehşet verici” olmadığı savunulurken Rus Parlamentosunun saldırgan ve alıngan olduğuna dikkat çekiliyor. Rainbow Laces içeriğindeki formalara oyun içinden zaten ulaşılmadığı, bu kısmın tamamen kullanıcının kendi özgür iradesiyle indirilebildiğine de dikkat çekiliyor. 

YORUMLAR