FIFA'nın Geliştiricisi Dünya Kupası'nın Galibini Belirledi

EA Sports Dünya Kupası

Uzun yıllardır geliştirdiği futbol oyunlarıyla adından söz ettiren EA Sports, hiç beklenmedik bir açıklama yaptı. Oyun stüdyosu, geliştirdikleri FIFA serisinden hareketle Dünya Kupası’nı hangi takımın kazanacağını açıkladı.

EA Sports Dünya Kupası Antoinne Greizmann

Başta Kahin Ahtapot Paul olmak üzere birçok farklı yapay zeka, hayvan ve insan, futbol organizasyonlarının galiplerini belirlemek için değişik taktikler uygulamışlardı. Buna rağmen bugüne kadar onlarca futbol oyunu geliştiren ve futbol dünyasını yakından takip eden EA Sports, kendi tahminini hiç açıklamıştı.

Sürpriz bir açıklama yapan EA Sports, 2018 Dünya Kupası’nın Fransa Milli Takımı tarafından eve götürüleceğini söyledi. Finalde Fransa ve Almanya’nın karşı karşıya geleceğini söyleyen oyun stüdyosu, final maçının 90 dakikasının 0 – 0 sonuçlanacağını ve uzatmalarda gol bulamayan iki takımın, penaltı atışlarına kalacağını belirtti. Penaltı atışlarındaysa 1976’dan bu yana penaltılarla kaybetmeyen Almanya’nın üzüleceğini ve Fransa’nın kupayı 5 – 4’lük penaltı galibiyetiyle kazanacağını söyledi.

Fransa’nın final maçına Belçika’yı 2-1’lik skorla yenerek geleceğini kaydeden EA Sports, Almanya’nın ise 3-1’lik İspanya galibiyeti sonrasında adını finale yazdıracağını ifade etti. Bununla da kalmayan stüdyo, Mısır, İzlanda ve Meksika’nın turnuvaya ilk etapta veda edeceğini, Altın Ayakkabı ödülünün ise Antoinne Griezmann tarafından kazanılacağını açıkladı.

EA Sports, bu tahminleri nereye dayanarak yaptığını söylemezken, yakın zaman sonra FIFA 18 için yayınlanacak olan Dünya Kupası Paketi çalışmalarının sürdüğü sırada yapılan araştırmalar sonucunda böyle sonuçların elde edilmiş olabileceği söylendi.