Fin'li Araştırmacılar Daha Verimli Çalışacak Dijital Alıcılar Geliştiriyor

Fin'li Araştırmacılar Daha Verimli Çalışacak Dijital Alıcılar Geliştiriyor

Akıllı telefonlarımız şu anda her türlü şeyi ölçebilen sensörlerle dolu. İvmeölçer'den tutunda barometreye kadar pek çok sensörle karşılaşabiliyoruz. Bu sensörlerin çalışması için telefonların içindeki dijital alıcılar kullanılıyor ve çok fazla güç tüketiyorlar. Finlandiya'da bulunan Aalto Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bu alıcıların telefonda kapladığı yeri potansiyel olarak azaltabilecek ve sensörlerin normalde ihtiyaç duyduğu enerjiyi azaltacak yeni bir dijital alıcı üretti.

Peki bu yeni dijital alıcılar nasıl çalışıyor? Temel olarak bu alıcılar, ihtiyaç duyduğu frekansı yakalamak için kendisini anında ayarlayabilen birçok küçük bileşenden oluşuyorlar. Üniversite bünyesinde çalışan doktora adayı Jari-Matti Hannula'da, "GPS, Bluetooth ve Wi-Fi gibi birçok akıllı telefon bileşeni artık kendi alıcılarına ihtiyaç duymuyor. Bunun yerine, telefonun veri aktarımının tamamı dijital kontrollü bir alıcı sayesinde gerçekleşebilir" diyor. 

Hannula ayrıca, "Bu çalışma telefon tasarımlarını daha kolay hale getirecek. Alıcılar için eksta bir alan gerekmeyeceğinden, telefon boyutlarını da etkileyecek" diye eklemeyi ihmal etmedi. Çalışma ekibi şimdilerde Huawei markası ile testler yapıyor. Bakalım ilerleyen dönemlerde akıllı telefonlar için gerekli fizibilite testlerinden geçebilecek mi? 

Küresel Bankalar Yeni Dijital Para Birimleri Oluşturmaya Çalışıyorlar

Adobe ve Nvidia Son Derece Gerçekçi Bir 3D Dijital Resim Yapabilme Projesi Geliştiriyorlar

YORUMLAR