Firefox 2016'nın Sonlarında Web Eklentilere Veda Ediyor

Firefox 2016'nın Sonlarında Web Eklentilere Veda Ediyor

Popüler ve hızlı internet tarayıcılarından bir tanesi olan Mozilla Firefox, 2016 yılı sonlarında aktif olacak olmasına rağmen eski eklentilerin artık Firefox üzerinde çalışmayacağını duyurmuştu. Yakın zaman içerisinde Google Chrome tarafından yapılan benzer bir hamle sonrasında Firefox'ta aynı şeyi yapmaya karar vererek gereksiz ve tarayıcıyı ağırlaştıran eklentilerin artık olmayacağını açıkladı.

Blog üzerinden yapılan resmi bir açıklama ile duyurulan bu haber sonrasında Firefox üzerinde çalışacağı kesin olan tek eklenti ise Flash. Eklentilerin kaldırılmasına oldukça fazla zaman olmasına rağmen 2016 yılı sonlarında Firefox kullanıcılarının daha iyi bir web deneyimine sahip olacağı kesin. Zira Chrome, Java ve Silverlight gibi eklentileri Chrome üzerinden çıkardı ve otomatik oynatılan Flash reklamlarını da pasif hale getirdi. Böylelikle kullanıcılar web siteleri aralarında gezinti yaparken negatif deneyimler yaşamıyor.

Yapılan açıklama içerisinde yer alan bir diğer bilgi de Firefox'un Windows için çıkarılacak olan 64 bit'lik sürümünün eklenti desteği barındırmayağı hakkında. Böylelikle Firefox'da tıpkı Chrome gibi Flash'ı standart olarak tarayıcı içerisinde yüklenmiş olarak sunacak ve diğer eklentiler için destek vermeyecek.

HTML5'in web ortamını daha iyi bir yer haline getirdiği şu günlerde Firefox gibi uzun yıllardır kullanılan bir tarayıcıdan böyle bir haber almak hem bizleri hem de kullanıcılarını sevindirdi. Eğer Firefox kullanıyorsanız deneyimlerinizi bizlere alttaki yorum bölümünden aktarabilirsiniz.

YORUMLAR