Firefox 24 Sürümü Yayınlandı

Firefox 24 Sürümü Yayınlandı

Sekmeli gezintiyi bize ilk tanıtan Mozilla'nın internet tarayıcısı Firefox güncellendi. Internet Explorer'dan sonra piyasanın en eski tarayıcılarından olan Mozilla Firefox zamanında Internet Explorer'ı tahtından etmiş ve büyük bir kullanıcı kitlesini kendine çekmişti. Google Chrome çıktığında kullanıcı kaybetse de piyasadaki yerini sağlam bir şekilde koruyan Firefox her sürümle kullanıcıları memnun edecek birçok yeniliği beraberinde getirdi. Firefox 24'te bu anlamda geri kalmamakta.

Firefox 24'te kullanıcıları en çok memnun edecek özellik açık sekmeleri tek bir tıklamayla kapatabilmek olmuş. Şimdiye kadarki Firefox sürümlerinde açık sekmelerin her birini ayrı ayrı kapatmak gerekiyordu ve her birini kapatmak için ayrı bir onay iletisini onaylamak gerekiyordu. Eğer benim gibi çok sekmenin açık olduğu bir şekilde çalışıyorsanız bu oldukça can sıkıcı bir durum, özellikle de aceleniz olduğu zamanlarda. Yeni sürümde bu dert ortadan kalkıyor ve çok daha pratik bir kullanım sunuluyor. Yeni özellik sağ fare tuşuna tıklanıldığında açılan içerik menüsünden seçilerek uygulanmakta Bu özellik ile mevcut sekmenin sağındaki bütün sekmeler bu yolla kapanmakta.

Kullanıcıların hoşuna gidebilecek bir diğer özellik ise sohbet pencerelerini ayırabilmek olacak. Bu pencereleri mevcut sekmeden sürükleme yöntemiyle ayırabiliyor ve farklı bir yerde görüntüleyebiliyoruz. Sosyal medya hesaplarını sık kullanan kullanıcılar bu yolla daha iyi bir gezinti tecrübesi elde edecek.

Bu yeni özelliklerin yanında geliştiricilere yönelik birkaç değişiklik daha mevcut. Görsel ölçeklendirme ve dönüştürmeyle alakalı olarak SVG render geliştirmeleri, hata konsolunun yerini alan bütünleşik tarayıcı konsolu, W3C dokunmatik etkileşimlerin kaldırılması, yeni Mac OS X 10.7 kaydırma çubuğuna destek bu yeniliklerin arasında. 

Firefox 24'ü indirmek için:

Android İçin Twitter 5.0 Geliyor

YORUMLAR