Firefox 33.1 Yayınlandı

Firefox 33.1 Yayınlandı

Mozilla Firefox web tarayıcısı şimdiye dek genellikle temel güncellemelerde yeni özellikleri bizlerle buluşturuyordu ve ara güncellemelerde ana güncellemede yer alan açıklar, hatalar ve güvenlik sorunları ortadan kaldırılıyordu. Bu defa Firefox 33.1'in yayınlanmasıyla birlikte yine benzer bir durumun bizlerle birlikte olacağını sanıyorduk fakat yeni sürümde beklenenden daha fazlası olduğunu söyleyebilirim.

Firefox 33.1 ile birlikte gelen en dikkat çekici özellik, kullanıcıların web geçmişlerine dair bir temizlik gerçekleştirebilmeleri için kullanabilecekleri araçların çok daha detaylı ve kontrolü kolay bir şekilde hazırlanmış olması. Yeni sürümde gelen "Unut" (Forget) butonu sayesinde kullanıcılar illa ki tüm web geçmişlerini silmek zorunda kalmıyorlar ve sadece yakın zamanda gerçekleştirdikleri web gezintilerini tarihçeden kaldırabiliyorlar.

Böylece bir kaç bilgiyi saklamak veya ortadan kaldırmak için tarihçe temizliğine giriştiğinizde, varolan tüm işe yarar bilgilerinizi silmenize gerek kalmıyor ve sadece yakın zamana dair bilgileri ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Unut butonu şimdilik maalesef Türkçe versiyonda yer almıyor ancak Firefox'u İngilizce olarak kullanırsanız özelliğin Seçenekler (Preferences) menüsünün altındaki Özelleştir (Customize) bölümündeki ek araçlar içerisinde yer aldığını görebilirsiniz. Tabii ki çok kısa bir süre sonra Türkçe sürümde de aktif olarak kullanılacağına inanıyorum.

Yeni Firefox 33.1'de bizlerle buluşan bir diğer özellik ise yeni bir sekme açtığımızda karşımıza çıkan web siteleri görünümünün biraz daha iyileştirilmiş olması. Böylece sık kullandığımız web sitelerine yeniden erişim sağlamak istediğimizde hiç zorlanmadan güzel bir görünümle web gezintimize başlayabiliyoruz. Elbette ufak tefek güvenlik ve performans güncellemeleri de sürümle birlikte gelenler arasında.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak Firefox 33.1'i indirebilirsiniz.

Mozilla, Firefox'un 10. senesini kutluyor

YORUMLAR