Firefox 34 Yayınlandı

Firefox 34 Yayınlandı

Geçtiğimiz haftalarda Mozilla Firefox'un arama motorunun Yahoo olacağına dair haberimizi size aktarmıştık ve anlaşılan o ki iki şirket arasındaki anlaşma herkesin beklediğinden çok daha erken bir şekilde devreye sokuldu. Firefox 34'ün yayınlanmasıyla birlikte artık kullanıcıların varsayılan arama motoru Yahoo olarak geliyor fakat ülkemiz için yayınlanan versiyonda bu değişiklik henüz aktif edilmemiş. Dolayısıyla Google kullanmayı sevenler Firefox 34 Türkçe sürümünde yine bildikleri arama motoruyla devam edebilirler.

Gerçekleşen bu güncelleme elbette sadece arama motoru değişikliği üzerine değil. Son zamanlarda daha sık ancak daha az özellikli ana güncellemeler yayınlayan Mozilla, Firefox'ta yine birkaç adet iyileştirmeyi bizlere sunuyor.

Bu yenilikleri kısaca listelemek gerekirse;

  • Tek tıklamayla site aramaları yapma
  • Hello adlı gerçek zamanlı sohbet istemcisi
  • Google Chromecast medya çubuğunun sekmelerini görme

Güvenlik bakımından gerçekleştirilen en büyük değişiklik ise bu sürümde eski SSL 3.0 standartlarının güvenlik açığına sebep olması sebebiyle terkedilmesi oldu. Tabii ki irili ufaklı pek çok güvenlik, performans ve kullanıcı deneyimi ayarlaması da yine Firefox 34 ile birlikte gelenler arasında yer alıyor.

Eğer Firefox'un kendini güncellemesini beklemek istemiyorsanız aşağıdaki bağlantıları kullanarak yeni sürüme geçiş yapabilirsiniz.

Firefox'un Standart Arama Motoru 5 Yıllığına Yahoo Oluyor

YORUMLAR