Firefox 36 Yeni HTTP2 Standardıyla Gelecek!

Firefox 36 Yeni HTTP2 Standardıyla Gelecek!

Geçtiğimiz günlerde Google ve birçok internet kuruluşu tarafından ortak olarak geliştirildiği açıklanan ve daha hızlı ve güvenilir bir web iletişimi sağlayacak olan HTTP/2 standardı yakın zamanda hayatımıza girecek. Mozilla'nın geliştirdiği özgür yazılım Firefox da bu standardı ilk destekleyen web tarayıcılardan olacak.


20 Şubatta yayınlanan Firefox'un 36 numaralı versiyonun betasında da bulunan bu özellik, 24 şubatta yeni Firefox sürümünün yayınlanmasıyla hayatımıza girecek. Neredeyse internetin icat edildiği günden bu yana hayatımızda olan ve çok az bir gelişim gösteren HTTP standardı, böylelikle yavaş yavaş kullanımdan kalkacak. Windows 10 işletim sisteminde de doğal olarak desteklenecek olan yeni standart daha birçok teknik özellik getirecek.


Google'ın geliştiricisi olduğu Chrome web tarayıcısı da bu yeni standarta desteğini verecek. Hemen geçmek isteyenler ise 24 şubata kadar sabredip Firefox'un 36 numaralı sürümünü indirebilirler. Bu sürümle birçok iyileştirmenin yanında doğal HTML5 desteği de tarayıcıya entegre edilecek. Umarım yenilikçe teknolojileri kullanmakta geri kalmayan Firefox, yakın zamanda Google Chrome gibi 64 Bit'lik sürümünü de çıkarır.

YORUMLAR