Firefox 42 Sekmeyi Sessize Alma Özelliğiyle Yayınlandı

Firefox 42 Sekmeyi Sessize Alma Özelliğiyle Yayınlandı

Mozilla Firefox'un diğer web tarayıcılarının sık güncelleme trendine kendini uydurmasıyla birlikte sürüm numaralarının da oldukça hızlı bir şekilde artmaya başladığını siz de farketmişsinizdir. Bu defa Firefox 42 ile karşımıza çıkan Mozilla, her ne kadar çok fazla yeni özelliği bu versiyona katmamış olsa da bazı önemli değişikliklerin mevcut olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Mozilla Firefox 42 güncellemesiyle birlikte dikkatimizi çeken en önemli özellik, artık sekmelerin o sekmeyi açmadan sesini kısabilme yeteneği. Böylelikle sizden habersiz bir şekilde müzik çalmaya başlayan, video oynatan ya da reklam açan sekmeleri hemen sessize alabiliyor, arkaplanda rahatsızlık vermelerini önleyebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken o sekmenin yanında çıkan hoparlör butonuna basmak ve sekmeden gelen sesi kapatmak. Pek çok kullanıcıyı rahatsız eden sekme sesleri sorununun böylece ortadan kalktığını söyleyebilirim.

Bu yeni sekme sessize alma özelliği Flash veya HTML5 içeriklerde çalıştığı gibi reklamlar ve tüm video izleme yahut müzik oynatma servislerini de kapsıyor. Dolayısıyla kullanırken hiç bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

Firefox 42 ile birlikte gelen gizli sekme detayları ise bir diğer dikkat çekici özellik. Bu sayede gizli sekmede sizin internet ziyaretlerinizi takip eden davranışları teker teker görebiliyor ve sadece dilediklerinizi açabiliyor, dilediklerinizi kapatabiliyorsunuz. Ayrıca geçtiğimiz beta sürümleriyle birlikte Firefox'a eklenen Kontrol Merkezi artık tam sürümde de mevcut ve bu merkez sayesinde Firefox'un gizlilik ve güvenlik mekanizmalarına oldukça ince bir ayar çekebiliyorsunuz.

Firefox'un yeni sürümüyle birlikte elbette güvenlik ve performans iyileştirmeleri de geliyor. Böylelikle bilhassa başlangıç aşamasındaki yavaşlıklar bir son bulmuş ve kullanıcıların verilerini çalmayı hedefleyen pek çok zararlı yazılımın kendine bulduğu geçitler kapatılmış. Lakin bu iyileştirmelerin detaylarına dair maalesef çok fazla bilgi yok.

Firefox 42'yi indirmek için aşağıdaki bağlantılardan faydalanabilirsiniz:

YORUMLAR