Firefox 47 Yayınlandı, Hemen İndirin!

Firefox 47 Yayınlandı, Hemen İndirin!

İnternet tarayıcısı sektörünün en eski aktörlerinden olan Mozilla Firefox için yeni bir güncelleme yayınlandı. Firefox 47 sürümü bir önceki Firefox güncellemesiyle karşılaştırıldığında daha geniş çaplı yenilikler getiriyor. Hatırlanacağı üzere Firefox 46'da küçük hata düzeltmeleri ve güvenlik güncelleştirmeleri karşımıza çıkmıştı. Firefox 47'de ise karşımıza tarayıcı kullanım tecrübemizi etkileyecek önemli yenilikler çıkıyor. Yapılan yenilikleri birkaç farklı başlık altında toplayacağız. Firefox 47'i ücretsiz olarak indirmek için bu bağlantıları kullanabilirsiniz:

Firefox 47 Güncelleme Notları

Firefox 47'de karşımıza çıkan yenilikler senkronize sekmeler, yeni about:performance sayfası, video oynatma değişiklikleri ve yan uygulama yönetim sistemindeki değişiklik olarak listelenebilir.

Firefox Senkronize Sekmeler Özelliği Nedir?

Eğer Firefox'un Sync özelliğinden faydalanıyorsanız yeni senkronize sekmeler özelliği hoşunuza gidecektir. Bu özellik sayesinde herhangi bir cihazda kullandığınız Firefox tarayıcı üzerinde açık olan sekmeler farklı cihazlarda kullanacağınız Firefox tarayıcıdaki sekmeler ile eşitleniyor. Yani farklı cihazlarda aynı sekmelere göz atabilmeniz mümkün oluyor. Bu özellik eğer mobil cihazınızdaki ve bilgisayarınızdaki Firefox tarayıcıları arasında geçiş yapıyorsanız hayatınızı kolaylaştırabiliyor.

Firefox about:performance Sayfası Nedir?

Firefox tarayıcınızın adres çubuğuna about:performance yazarak erişebileceğiniz bu sayfa Firefox'un yeni dahili performans takibi sayfası. Bu sayfada tarayıcınızda açık olan sekmelerin ve tarayıcı eklentilerinin istatistiklerini görebilmekteyiz. Hangi sekmenin ne kadar RAM kullandığı, hangi eklentilerin problem yarattığı ve çökmek üzere olduğu bu sayfadan görülebiliyor. Ayrıca bu sayfa üzerinden sorun yaşadığınız sekmeleri ve eklentileri baştan başlatabiliyorsunuz.

Video Oynatma Yenilikleri

Firefox 47'de HTML5 videoların kullanımını kolaylaştıracak yenilikler olduğunu görebiliyoruz. Bu yeniliklerden ilki Widewine CDM'nin artık destekleniyor oluşu. Google tarafından geliştirilen bu araç korumalı ses veya video içeriklerinin Flash veya Silverlight gibi yan uygulamalara ihtiyaç duyulmadan oynatılmasını sağlıyor. Bu işi yaparken videolar ve sesler şifreleme desteğine sahip HTML5 tabanına aktarılıyor.

Firefox 47'deki bir diğer video oynatma yeniliği de YouTube'daki eski video gömme kodlarının artık otomatik olarak düzeltilecek oluşu. Bu sayede bu YouTube videoları Flash yerine HTML5 üzerinden oynatılacak. Eğer tarayıcınızda Flash'ı devredışı bıraktıysanız bu özellik sayesinde videoları otomatik oynatabiliyor olacaksınız.

Firefox Yan Uygulamaları Artık Otomatik Olarak Başlamayacak

Firefox'ta yer alan yan uygulamalar (plugin) artık bir sayfa açıldığında aktifleşebilmek için kullanıcı onayı isteyecek. Yan uygulamalar herhangi bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde bu sayfada yer alan farklı türdeki içeriklerin görüntülenmesini sağlamaktalar. Daha önceden yan uygulamalar internet gezintilerinizde kendiliğinden aktifleşiyorlardı.

Yapılan bu değişiklik sayesinde şüpheli yan uygulamaların yaratmış olduğu güvenlik açıklarının kapatılması amaçlanıyor. Bu uygulamanın istisnası sadece Flash'ta olacak.

Bütün bu değişikliklerin yanısıra yeni geliştirici araçları da Firefox'a eklenmiş.

Firefox Kullanmak için 6 Neden

YORUMLAR