Firefox OS İşletim Sistemi ZTE Akıllı Telefonda Tanıtıldı - CES 2013

Mozilla ekibinin hazırladığı Firefox OS işletim sistemli akıllı telefonun ZTE marka olduğu ortaya çıktı ve işletim sistemi ilk olarak Güney Amerika ülkelerinde yayınlanacak.

Firefox OS İşletim Sistemi ZTE Akıllı Telefonda Tanıtıldı - CES 2013

Mozilla’nın Firefox OS mobil işletim sistemi bir süredir merakla beklenenler arasındaydı ve mobil dünyayı takip edenler Mozilla’nın nasıl bir işletim sistemi ile karşımıza çıkacağını büyük merakla bekliyorlardı. ABD’de sürmekte olan CES 2013 fuarında bu bilgi açlığına bir nebze olsun çare olacak görüntüler ve bilgiler ortaya çıktı.

Firefox OS CES sırasında ZTE’nin giriş seviyesi modeli A21 Plus akıllı telefonu üzerinde görüntülendi ve Güney Amerika ülkelerinde bu yıl içerisinde piyasaya sürülebileceğinin sinyalleri de Mozilla ekibi tarafından verildi. Zira ekip özellikle Brezilya gibi iOS veya Android akıllı telefonların halk tarafından satın alınmakta zorlandığı yerlere yoğunlaşmış durumda.

Bunun yanında yeni mobil işletim sisteminin tüm dünyada aynı anda değil, ülke ve bölgelere göre parça parça piyasaya gireceği de ortaya çıkmış oldu.
CES 2013 sırasında Engadget muhabirlerinin aktardıklarına göre Firefox OS’un final sürümü ZTE A21 Plus üzerinde çalışıyor ve ufak tefek düzeltmeler haricinde büyük değişikliklere uğramayacak. Ayrıca Firefox OS’un pek çok Android cihaz ile de uyumlu olduğu, böylece kullanıcıların dilerlerse cihazlarına Firefox OS yükleyebilecekleri de Mozilla ekibi tarafından açıklandı.

İşletim sistemi HTML5 kullanılarak geliştirilmiş ve içerisinde CSS animasyonları ile uygulamaları açmak için JavaScript barındırıyor. Yani Firefox OS için uygulama geliştiren bir geliştiricinin bunu diğer platformlara uyarlaması da oldukça kolay olacak.

Mozilla’nın iddiasına göre içerisinde Android çalıştıran bir akıllı telefon Firefox OS çalıştıran aynı akıllı telefona göre çok daha yavaş.

Firefox OS, Mozilla'nın Mobil İşletim Sistemine İlk Bakış

YORUMLAR