Firefox OS'lu İlk Telefonlar Satışta

Firefox OS'lu İlk Telefonlar Satışta

Mozilla, uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni mobil işletim sistemini kullanan ilk akıllı telefonlarını yakında piyasaya süreceğini açıkladı. Firefox OS üzerinde çalışan ilk telefonlar Deutshe Telekom ve Telefonica tarafından satışa sunulacak.

Mozilla Mobil Cihaz Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Asya Operasyonları Başkanı Gong Li, hedeflerinin Firefox OS adını verdiklerini mobil işletim sistemini Android platformuna rakip olacak şekilde geliştirmek olduğunu söylemişti. Android platformunun dünya çapında 900 milyonu aşkın kullanıcısı bulunduğunu düşünürsek Firefox’un işinin oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık iki yıldır yeni mobil işletim sistemi üzerinde çalışmalarını sürdüren şirket, Firefox OS’u kullanan ilk akıllı telefonlarını yakında kullanıcılara sunacaklarını açıkladı. Telefonica ve Deutsche Telekom, Firefox OS üzerinde çalışan Alcatel One Tousch Fire ve ZTE Open akıllı telefonları satan ilk operatörler olacaklar.

Telefonica, Firefox OS’lu ZTE Open akıllı telefonu 90 dolar fiyat etiketi ile yarın İspanya’da satışa sunacak. İki yıllık kontratlı fiyatının 3.10 dolar (aylık) olduğu akıllı telefon, yeni Android ve iOS akıllı telefonlarına göre oldukça ucuz olması ile dikkat çekiyor. 3.5 inç 480x320 dokunmatik ekran, 3.2 megapiksel kamera, 256MB RAM, 1GHz hızında çalışan Snapdragon işlemci, 512MB dahili hafızaya sahip olan cihazda microSD kart desteği, Bluetooth,A-GPS ve Wi-Fi özellikleri bulunuyor. ZTE Open ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olan Alcatel One Touch Fire ise Qualcomm işlemci kullanıyor.

Firefox’un HTML tabanlı açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi Firefox OS’un Android’in başarısını yakalayıp yakalamayacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Google Reader için Bugün Son Gün

YORUMLAR