Firefox Reklam Kutucukları için Geçmişimizi Kontrol Edecek

Firefox Reklam Kutucukları için Geçmişimizi Kontrol Edecek

Kar amacı gütmeden çalışan nadir internet tarayıcılarından bir tanesi olan Mozilla Firefox, yeni sekme açtığınızda karşınıza gelen önerilenler kutucukları ile birlikte reklam kutucukları da sunmaya hazırlanıyor. Reklam kutucuklarını doldurabilmek için ise tarayıcı üzerindeki geçmişte ziyaret ettiğimiz siteleri kontrol ederek daha ilgili reklam sunmak istiyor.

Önümüzdeki hafta Firefox'un Beta versiyonuna eklenecek olan önerilen kutucuklar tarayıcı üzerinde daha önce ziyaret etmiş olduğumuz sitelerin kategorilerine göre reklamlar belirlenerek doldurulup bizlere sunulacak.

Girdiğimiz çıktığımız tüm sitelerin hemen hemen herkes tarafından takip edildiği şu günlerde siz de farkındasınızdır ki, Chrome üzerinde bir kol saati arasanız, günlerce kol reklamı saatleriyle yüzleşmek durumunda kalıyorsunuz. Firefox'da bir nevi bu şekilde girdiğimiz sitelerin bilgileri ile bizlere reklam sunacak.

Başlıkta geçmiş bilgilerimizi kontrol edecek olarak yazınca çok aşırı önemli gibi geliyor ama günlük yaşantımızda internet üzerinde en çok kullandığımız Google bunu sürekli yaptığı için bence problem yok. İnternet tarayıcısı olarak baktığımda ikinci tercihim olan Firefox'un uzun yıllardır kâr amacı gütmemesi ve buna rağmen oldukça kaliteli hizmet sunması, benim açımdan olayı bunu da yapıversinler nolacak gibi düşünmemi sağlıyor.

Firefox, yapılacak olan bu değişiklik ile ilgili sadece kullanıcıların geçmiş bilgilerine bakılacağını ve bunun dışında kesinlikle hiç bir kişisel veri ya da üçüncü parti bilgilere erişim olmayacağını belirtti. Önerilen reklam kutucukları değişikliği Firefox Beta üzerinde başarılı şekilde çalışırsa yaz aylarında Firefox'un normal versiyonuna da gelecek.

Sizce Mozilla Firefox mu? Google Chrome mu?

Skype'ın Android Versiyonu 5.4 Olarak Güncellendi

YORUMLAR