Firefox ve Edge Arasında Kıyasıya Bir Rekabet Var Ama Lider Hala Chrome

Firefox ve Edge Arasında Kıyasıya Bir Rekabet Var Ama Lider Hala Chrome

Her ne kadar Microsoft yeni bir tarayıcı olan Edge’i geliştirmeye devam etse de, Firefox’un birçok özelliğine hala erişmemiş olması genç tarayıcının nefesini kesmiş gibi görünüyor. Ancak tarayıcı yarışında her iki tarayıcının arasındaki mesafe de son derece kritik.

Microsoft Edge ile ilgili hemen her hafta bir yenilik duyuran Microsoft, yeni tarayıcısının tercih sıralamasında kademesinin yükseltmeyi henüz başaramadı. Araştırma ve analiz şirketi StatCounter’ın yaptığı kullanıcı araştırmasına göre Mozilla Firefox ve Microsoft Edge sadece birbirleriyle çekişiyorlar. Google Chrome arayı o kadar açmış durumda ki, rakiplerini arkasında göremiyor bile.

StatCounter’ın yaptığı araştırma Google Chrome’u rekabet ediyor diye saymıyor bile. Tarayıcılar arasında yapılan Araştırma sırasıyla Şubat-Mart ve Nisan aylarındaki kullanıcı tarayıcı kullanım oranlarına işaret ediyor. Bu duruma göre Chrome kullanıcılarının oranı yüzde 60.5’e yükselmiş durumda.

Firefox ve Edge arasında ile çılgın bir çekişme göze çarpıyor. Firefox Nisan ayında yüzde 15.6 oranında kullanıcıya sahip olarak görünürken, Microsoft Edge yüzde 15.5'lik oranıyla yakın takipte görünüyor. Böyle devam ederse Firefox’un da ikincilik payesi yeni tarayıcı tarafından ele geçirilebilir mi, bunu bize zaman gösterecek. Ancak Edge tarayıcının emin adımlar attığını da biliyoruz.  

Öte yandan Opera ve Safari de kendi kulvarlarında kafa kafaya rekabet etmeye devam ediyorlar. Her iki tarayıcının son üç ayda kullanıcı oranı yüzde 8.4 olarak hiçbir değişiklik göstermemiş durumda.

YORUMLAR