Firefox'u Yakında iPhone ve iPadlerimizde Kullanabileceğiz

Firefox'u Yakında iPhone ve iPadlerimizde Kullanabileceğiz

Merhaba Tamindir takipçileri. Bildiğiniz üzere Mozilla'nın Firefox tarayıcısı bilgisayarlar üzerinde en yaygın olarak kullanılan internet tarayıclarından biri. Firefox, 90'lı yıllarda Netscape adıyla tanıdığımız tarayıcının mirasını 2000'li yıllarda devralarak büyümeye devam etmiş ve milyonlarca kullanıcıya hizmet vermişti. Bu tarayıcı uzun yıllar bilgisayar üzerinde kullanıcılara sunulduktan sonra geçtiğimiz yıllarda Android versiyonu ile mobil cihazlara çıkış yaptı. Firefox Android versiyonunu uzun bir süredir kullanabilmemize rağmen Mozilla llk aşamada Firefox'un iOS versiyonunu geliştirememişti.

Bu durumun nedeni Apple'ın katı politikalarıydı. Apple, iOS işletim sisteminde tarayıcıların belli sınırlarda kalmasına ve kendi tarayıcı motorlarını bu kalıplara göre yapılandırmalarına izin veriyor. Bu nedenle eski CEO döneminde Mozilla, Firefox iOS versiyonunu geliştirmeye sıcak bakmamıştı. Fakat bu durum yeni Mozilla CEO'su ile birlikte değişmişti. Yeni CEO, Firefox'u daha geniş kitlelere yaymak için Firefox iOS versiyonu üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

Mozilla'nın geliştirmekte olduğu Firefox iOS versiyonu için geçtiğimiz günlerde beta davetiyerleri gönderilmeye başlandı. Bu davetiylerde "Firefox çok yakında iOS'a geliyor" mesajları paylaşılıyor. Beta programına katılan kullanıcılara da "Firefox'un geliştirilmekte olan iOS versiyonuna gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Biz de çok heyecanlıyız" mesajı iletiliyor.

Beta sürecine giren Firefox'un önümüzdeki aylarda final sürümüyle iOS cihazlara çıkış yapması muhtemel.

Microsoft Edge, Chrome ve Firefox'tan Daha Hızlı Çıktı!

YORUMLAR