Firefox'un Geleceği Ne Olacak?

Firefox'un Geleceği Ne Olacak?

Bir zamanlar en popüler internet tarayıcıları arasında yükselen ve farklı ülkelerde liderliğe oturan Firefox'un bugünlerde canı biraz sıkkın. Bu haberimizde sizlere Chrome'un gölgesinden kurtulamayan Firefox'un son zamanlarda yaptığı geliştirmelerden ve bunların oluşturabileceği sonuçlardan bahsedeceğim.

Son yıllara damgasını vuran internet tarayıcılarından biri olan Firefox'un için şu günlerde aynı şeyleri söylemek biraz imkansız ve işin daha da kötüsü Firefox daha da kötüye gidecek gibi duruyor. Bunun şüphesiz en büyük sebeplerinden bir tanesi ise Google Chrome'un elmas gibi parlaması. 2008 yılında çıkış yapan Chrome özellikle ilk yıllarında yapılan geliştirmeler ve Google'un bir ürünü olması nedeniyle bir anda parladı. Hızı ile rakiplerinin önüne geçmeyi başaran Chrome, oldukça popüler olan İnternet Explorer ve Mozilla Firefox'u önce yavaş yavaş yakalamaya daha sonra ise geçmeye başladı.

Günümüzde hala çok fazla kullanıcıya sahip olan Firefox'un eski halinden eser kalmaması da garip elbette. 2010/2011 yıllarında Amerika'da tarayıcı kullanımının dörtte birlik piyasasını elinde bulunduran Firefoz, Avrupa'da da en çok kullanılan 3. tarayıcı konumundaydı. Özellikle Almanlar'ın en çok sevdiği tarayıcı olan Firefox için bu değerlere baktığımızda aynı başarıyı göremiyoruz. Aksine çok daha kötü istatistiklerle karşı karşıya kalıyoruz.

Masaüstü bilgisayar versiyonu kötüye gitmesine rağmen mobil versiyonu oldukça başarılı bulunan Mozilla Firefox'un son zamanlarda yaptığı geliştirmeler ve anlaşmalar popüler tarayıcının daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Bir kazanç beklentisi içinde olmayan Firefox yine de kullanıcı sayısına göre de gelir elde etme potansiyeline sahip.

Gelelim Firefox'un son zamanlarda yapmış olduğu en büyük anlaşmaya. Yahoo ile partnerlik anlaşması yapan Firefox, önümüzdeki aydan itibaren Amerika'da standart arama moturu olarak Yahoo'yu kullanmaya başlayacak. Geçtiğimiz son bir kaç yılda büyük çalkantılar yaşayarak Marissa Mayer ile tekrar yükselişe geçmeyi başarmıştı. Yapılan bu anlaşma ile Yahoo'nun arama sayıları bir nebze olsun artacak fakat işler Firefox için beklendiği gibi gitmeyebilir. Her ne kadar Yahoo Search'de yenilenerek geliştiriliyor olsa da, bir Google olmayacak. En azından kısa süre içerisinde bu tür bir şey gerçekleşmesi mümkün değil. Sanmıyorum ki, Firefox kullanıcıları da standart arama motoru olarak Yahoo'dan memnun olsun. Bu nedenle Firefox'un önümüzdeki aydan itibaren kullanıcı sayısında düşüşe geçmesi bekleniyor. Her ne kadar yapılan anlaşmalar ülke bazlı olsa da, bunun başarılı olacağını düşünmüyorum. Amerika'da Yahoo'yu standart arama motoru olarak sunacak olan Firefox, Rusya'da Yandex'i sunacak. Bu tür ülke bazlı sevilen arama motorları ile yükselişe geçmek isteyecek olan Firefox'un kullanıcı sayısı grafiğini sizler için değerlendireceğiz. Fakat Firefox'un Chrome ile yaptığı bu savaş stratejilerinden çok daha iyilerine ihtiyacı olduğu da bir gerçek.

Mozilla Firefox ile ilgili görüşlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilir, Firefox ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

Google Chrome'mu, Internet Explorer'mı, Mozilla Firefox'mu?

YORUMLAR