Firefox'un Google Play Zaferi Apple'ı Kararından Caydırdı

Firefox'un Google Play Zaferi Apple'ı Kararından Caydırdı

Mozilla dün yaptığı açıklamayla Firefox’un Google Play üzerinde 100 milyon barajını aştığını bildirdi. Google Play bu açıklamayı resmen destekledi. Apple ise Firefox için verdiği eski bir karardan geri adım attı.

Mozilla yetkilileri ‘uygulamanın Android tablet ve akıllı telefonlarda en fazla tercih edilen tarayıcı olduğu gerçeği de böylece kanıtlanmış oldu’ dediler. Firefox’u arkadan hızla Opera takip ediyor. Firefox 100-500 milyon kategorisinde yer alırken, Opera 50-100 milyon barajında görünüyor.

Elbette Android tarayıcı listelerinde Chrome 500 milyon ve 1 milyar sınırlarında bulunuyor. Ancak Google, Chrome’un 400 milyon mobil kullanıcısının Chrome tarayıcısını aktif olarak kullandıklarını açıklamıştı.

‘Dünyanın en çok kullanılan çoklu platform tarayıcısı olan Chrome’u alt etmek Mozilla’nın hedefi değil’ diye konuşan yetkililer, hedefledikleri rakama ulaştıklarını ifade ediyorlar. Mozilla’nın Nisan’da yaptığı yeni güncelleme Android üzerinde indirme hızlarını artırmıştı.

Mozilla iOS için 2013’te bir tarayıcı tasarlamış ancak Apple’ın Firefox’un bazı altyapı kalıplarını kabul etmemesi üzerine bu platformda çalışmalarına son vermişti. Bu sene Apple bu kararından vazgeçti. Bu durum Firefox’un tarayıcı motorunu Apple ürünlerinde de görebileceğiz anlamına geliyor. 

Firefox Portable Nasıl Türkçe Yapılır?

Firefox'un Geleceği Ne Olacak?

YORUMLAR