Fiyat Etiketlerine Yerli Ürün Logosu Konulması Zorunlu Hale Getirildi

Market yerli logo etiket

Ticaret Bakanlığı, bugün Resmi Gazetede yayınladığı Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile marketlerde satılan yerli ürünlere, yerli olduklarını belirten ibarelerin konulmasını zorunlu hale getirdi.

CHP ahmet kaya

Yerli ürünleri kullanmaya yönelik oluşan duyarlılıktan sonra Litvanya’daki etiketler gündeme gelmişti. Litvanya’da üretilen ürünlerde kalp şeklinde Litvanya bayrağının yer verildiğini söyleyen bazı sosyal medya kullanıcıları, benzer uygulamanın Türkiye’de de yapılmasını istemişlerdi. Sonrasında CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, mecliste yaptığı basın toplantısıyla aynı isteği dile getirmiş ve yukarıda gördüğünüz örneği göstermişti.

Sosyal medyadan, milletvekillerinden ve tüketici derneklerinden gelen istekleri değerlendiren Ticaret Bakanlığı, Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretleri kullanma zorunluluğu getirdi. Etikette, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de bulunmasının gerekeceği söylendi.

Ayrıca, etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu tutuldu.

15 gün sonra devreye girecek

Kullanılacak etiketlerin tarife ve fiyat listeleri tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilecek, okunabilecek ve hangi mala ait olduğu açıkça belli olacak şekilde yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Ticaret Bakanlığı, yakın zaman sonra etiketlerde kullanılacak yeni logonun tanıtılacağı da aktardı. Yayınlanan yönetmeliğin 15 gün sonra devreye gireceği hatırlatılırken, 15 gün içerisinde alışveriş merkezlerinin gerekli hazırlıkları yaparak, yeni uygulamaya ayak uydurmaları gerektiği aktarıldı.

Logo Belli Oldu

Yerli üretim ürünlerde kullanılacak olan ve merakla beklenen logo bugün itibarıyla tanıtıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Yerli Üretim Logosu Tanıtım Toplantısı kapsamında yeni logoyu ortaya çıkardı. Logoyu görmek için yerli ürünlerde kullanılacak logo belli oldu haberimize tıklayabilirsiniz.