Fok Dışkısında Bulunan USB Bellek Sahibine Kavuştu

Fok Dışkısının İçinde Keşfedilen USB Belleğin Sahibi Bulundu

Yeni Zelanda Ulusal Su ve Atmosferik Araştırma Enstitüsü'nde (NIWA) çalışan bilim insanları tarafından leopar fokunun dışkısında keşfedilen USB bellek sahibine kavuştu!

Hatırlayanlar olacaktır; Yeni Zelanda’da bir fok dışkısında bulunan USB belleğin inanılmaz yolculuğunu geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık.

Süreçten haberi olmayanlar için kısaca özet geçelim. Bu tuhaf hikaye, Kasım 2017’de bilim insanlarının leopar fokunun anatomik yapısı ve beslenme alışkanlıklarıyla ilgili araştırmaları için Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Oreti Plajı’ndan dışkı toplamalarıyla başladı.

Araştırmacılar, geçtiğimiz ay inceleme yapmak için dondurulmuş dışkı örneğini depodan çıkardı. Dışkının içinde bir flaş bellek keşfeden araştırmacılar, sürücüde herhangi bir veri olup olmadığını görmek için bilgisayara taktı.

USB belleğin içinden dışkının toplandığı yerden yaklaşık 100 kilometre uzakta bulunan Porpoise Körfezi'nde çekilmiş onlarca video ve fotoğraf bulan bilim insanları, görüntüleri sosyal medyadan paylaştı.

Söz konusu videoda, kano üzerindeki bir kişinin denizdeki iki leopar fokunu kameraya aldığı görülüyor. 

 

 

Haberin sosyal medyada hızla yayılmasının ardından, hikaye tam anlamıyla viral haline geldi. USB belleğin sahibini bulmak için seferber olan IWA, nihayet amacına ulaştı. Zorlu koşullara rağmen sapasağlam kalan belleğin, deniz hayranlarını incelemek için sık sık bölgeyi ziyaret eden Kiwi Amanda Nally isimli bir kadına ait olduğu belirtildi.

Nally, gezilerinden biri sırasında belleğini çantasından düşürdüğünü tahmin ediyor. USB belleğin markası ise henüz açıklanmadı; ancak şirkete cihazın dayanıklılığını vurgulamak için Nally’nin hikayesininin bir reklam kampanyasına dönüştürülebileceği tavsiye edildi.