Ford, 1 Milyon Aracını Geri Çağırmaya Hazırlanıyor

Ford, 1 Milyon Aracını Geri Çağırmaya Hazırlanıyor

Ford, SUV modellerinin yolcu bölümlerine sızan egzoz gazları şikayetleri ile ilgili zor zamanlar yaşıyor. Ford Explorer modellerinde saptanan bu sıkıntı, otomotiv devinin tarihindeki en büyük ve yoğun geri çağırma operasyonunun başlatılmasına sebep olacak.

Amerikan Ulusal Ulaşım Güvenliği Birimi'nden (NHTSA) yapılan uyarılar ve kuruma yöneltilen 2.719 şikayet sonrası, böyle bir kararın alınması gerektiğine hükmeden NHTSA, geri çağırılma işlemlerinin bir an önce başlanacağını da işaret ettiler. Yetkililer, gelen veriler böyle bir güvenlik durumuna işaret ettiğinde araçların hızla yetkili servislere çekilmesi gerektiğini de söylediler.

Öte yandan NHTSA, 2016 yılının Temmuz ayından bu yana yaşanan karbon monoksit zehirlenmeleri sebebiyle kazalar ve yaralanmalar yaşanan vakaların da rapor edildiğini belirtti.

Bloomberg kaynaklarına göre NHSTA raporları, 7 farklı Ford SUV modelinde 3 kaza ve 41 yaralanmaya işaret ediyor. Bu raporların ardından, araştırmaların geriye yönelik gerçekleştirileceği de söyleniyor. Bu durumda, 2011 ve 2017 yıllarında piyasaya sürülen araçlar da değerlendirilecekler. Araştırma, yaklaşık olarak 1.3 milyon Ford aracını kapsayacak. Testler sonucunda benzer hatalar gösteren araçlar servislere geri çağırılacaklar.

YORUMLAR