Ford, 1.5 Milyon Aracını Geri Çağırıyor!

Ford, 1.5 Milyon Aracını Geri Çağırıyor!

Ford, 2012-2018 yılları arasında üretilen 1.5 milyon Focus model aracını yakıt depolarındaki önemli bir hata yüzünden geri çağırıyor.

Amerikan otomotiv devi tarafından yapılan açıklamada, otomobillerin yakıt tanklarına takılan buharlaşma sistemindeki bir hatanın, benzin yakıt deposunda vakum oluşumuna neden olması sebebiyle ABD’de 1.3 milyon, Kanada’da 136.272 ve Meksika’da ise 44.521 adet aracın geri çağırıldığı belirtildi.

Ford Focus

Sorun, model yılları 2012-2018 arasında olan, özellikle de 13 Nisan 2017'den önce üretilmiş 2.0L GDI motorlu veya 2 Şubat 2018'den önce üretilmiş 2.0L GTDI motorlu Ford Focus modellerini etkiliyor.

Çağırmaya neden olan hata, yakıt deposunun dışardan hava almasını engelliyor. Sonucunda ise depo içerisinde vakum oluşuyor. Aşırı vakum oluşumu sebebiyle yakıt pompası işlevini yerine getiremiyor ve yakıtı gönderemez hale geliyor. Ford’un endişesi ise bu sorundan muzdarip olan araçların yolda giderken aniden durması ve bir daha çalışmaması. 

Düzeltme işlemi ise nispeten basit. Tahliye vanasının arızalı olup olmadığını algılayan ve yukardakileri sorunların gerçekleşmesini engelleyen yeniden programlanmış bir kontrol modülü bu sorunu çözüyor. Geri çağırma kapsamında, yetkili Ford servisleri ücretsiz olarak yakıt sistemlerini inceleyecek ve değiştirecekler.