Ford Artık Elektrikli Araç Üreteceğini Açıkladı

Ford Artık Elektrikli Araç Üreteceğini Açıkladı

Otomobil üreticileri, elektrikli araçların birbiri ardına piyasaya çıkmasının ardından ezber bozmaya başladılar. Birçok otomobil üreticisi, üretim planlarında elektikli araçlar üretmeyi gündemlerine dahil ettiler. Elektrikli araç üretmeyen Ford, otomotiv endüstrisindeki bu yarışa dahil olmak için kesenin ağzını açmakta çok gecikmedi.

Otomotiv dünyasının asırlık markası Ford, bir süredir rakiplerinin yaptığı gibi hibrit bir modeli piyasaya çıkarmak yerine, gereken yatırımı tek seferde yaparak tüm araçlarını zaman içerisinde elektrikli modellerle değiştirmeyi tercih ettiğini açıkladı. Kısaca Ford, "geç olsun güç olmasın" şeklinde bir üretim planı benimsediğini ortaya koydu.

Ford, yaptığı açıklamada, ilk elektrikli otomobilini 2020 yılından önce piyasaya sürmeyeceğini de söyledi. Otomotiv endüstrisi otoritelerine göre Ford'un yeni CEO’su Jim Hackett‘ın, Ford’un bu kararında etkisi olduğu düşünülüyor. Hackett, şirketin başına geçtiği andan itibaren Ford'un tamamen elektrikli motorlara geçme fikrini yürekten destekleyen beyanlarda da bulunmuştu. Bu operasyonun mali ağırlığının Ford'a 4.5 milyar dolara kadar mal olabileceği söyleniyor.

Yeni Batarya Teknolojisi Elektrikli Araba Menzilini Yüzde 70 Arttırabilir

Almanya 2030'da Avrupa'da Sadece Elektrikli Araba Kullanılmasını İstiyor

Petrol Baronları Elektrikli Arabaları Yok Etmek İçin Kolları Sıvadı

YORUMLAR