Ford, Dünyanın İlk Elektronik El Frenini Tanıttı

Ford, Dünyanın İlk  Elektronik El Frenini Tanıttı

Ford'un dünyaca ünlü ralli pilotu Ken Block'a özel olarak geliştirdiği Focus RS görücüye çıktı. Ford mühendislerinin dünyada bir ilk olan elektronik el frenini araca entegre etmesi, Focus RS'nin rakiplerinden bir adım öne çıkmasını sağlıyor.

Amerikan otomobil devi Ford, 'Drift Stick' adını verdiği yeni donanımı ile Focus RS araçlarına drift modu ekledi. “Drift Stick” olarak duyurulan bu yeni kol, Focus RS’deki elektronik frene bağlanıyor. Bu kol sayesinde araç istediği zaman tekerlekleri kilitleyerek drift yapmaya izin veriyor. Drift Stick sayesinde, eski model hidrolik frenlerinin yaptığı işlemlere benzer bir frenleme sistemi yapılabiliyor.

Block’un Focus RS’inde kullanılmak üzere geliştirilen el freni, hidrolik el frenlerinin aksine hiçbir kaynağa ihtiyaç duymadan araca entegre edilebiliyor. Ford'un drift tutkunlarına yönelik donanımı, sürücü koltuğu ile vites arasındaki alüminyum kol ile kontrol ediliyor.

Altyapısındaki aparatıyla araca bağlanan fren, arka bölümdeki tahrik ünitesini açmak ve gerçek bir ralli arabası gibi arka tekerlekleri kilitlemek için hidrolik basınç uyguluyor.

Bu yeni donanımın neler yaptığını göstermek isteyen Ford, ünlü sürücü Ken Block’un kapalı bir parkurda drift stick’i kullanmasına izin verdi. Bununla birlikte şirket, bu donanıma sahip araçların yalnızca özel parkurlarda denenmesi gerektiğini belirtiyor. Yurtdışında satışa çıkacak olan 'Drift Stick'in 999 dolarlık fiyat etiketine sahip olacağını da belirtelim.

YORUMLAR