Ford Otosan Üretime Ara Verdi: Açıklama Geldi

Ford Otosan üretime ara verdiğini açıkladı. Fabrika ne zaman çalışmaya başlayacak? Üretim neden durdu? Ayrıntılar haberimizde.

ford-otosan-uretime-ara-verdi

Ford Otosan üretime ara verdi. Çip krizi nedeniyle tüm büyük teknoloji ve otomobil firmaları üretime ara vermeye devam ediyor. Üretime ara veren markalar arasına Ford Otosan da katıldı. Ford Otosan tarafından KAP'a açıklama yapıldı.

Fort Otosan Üretime Neden Ara Verdi?

Oyak Renault ve Tofaş'ın ardından Ford Otosan'dan da üretime ara verme kararı geldi. Üretimin 1 hafta durdurulacağı açıklandı.

KAP'a yapılan açıklamada şu cümlelere yer verildi:

2020 yılı ilk çeyreğinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sonrasında birçok sektörün elektronik bileşenlere (mikroçip) artan talepleri nedeniyle, özellikle otomotiv sektöründe son yıllarda daha da yoğun kullanılmaya başlanan araç içi elektronik bileşenlerin tedarikinde sıkıntılar yaşanmaktadır.

Ana ortağımız Ford Motor Company küresel tedarikçileri ile sorunun çözümüne ve ana üretim hatlarına öncelik vererek elektronik bileşenlere ait materyallerin verimli şekilde kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Şirket olarak tedarikçilerimiz ile birlikte gerekli planlamalar yapılarak, tedarik sıkıntısının olası etkileri en aza indirilmektedir.  

Bu kapsamda, Kocaeli yerleşkemizde yer alan Gölcük ve Yeniköy Fabrikalarımızda mikroçip kullanımının yoğun olduğu bazı parçaların yurtdışından tedarikinde yaşanan kısıtlar  nedeniyle üretime 3 Nisan 2021'den 9 Nisan 2021 tarihine kadar altı gün süreyle ara verilecektir.

Kamuya açıklanan 2021 yılı üretim ve satış adet tahminlerimizi etkilemesi beklenmeyen söz konusu üretim duruşu süresince bakım ve üretim hatlarının yeni yatırımlara hazırlık amacıyla yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam edecektir.

Tofaş da Üretime Ara Vermişti

Tofaş da çip tarafında yaşanan tedarik sorunu nedeniyle üretimine ara verdiğini açıklamıştı. Üretimin 19 Mart-5 Nisan arası duracağı bilgisi paylaşılmıştı. Açıklamada da "Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere küresel ölçekte birçok sektörü etkileyen elektronik bileşen (mikroçip) tedarik sorunu yaşanmaktadır. Tofaş, ürünlerindeki yüksek teknoloji, giderek artan elektronik bileşim kullanımı ve dünya ile bütünleşik üretim sistemi sebebiyle söz konusu mikroçip tedarik sorunundan etkilenmektedir. Bu kapsamda bünyesinde söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikamızda üretim faaliyetlerine ara verilecektir." cümlelerine yer verilmişti.

Otomobillere Kur Zammı Geliyor
Otomobil

Otomobillere Kur Zammı Geliyor

Otomobillere kur zammı yolda. Döviz kurunda yaşanan yükseliş sonrasında sektör temsilcileri tarafından açıklamalar geldi.

YORUMLAR