Ford’un Tüm Modelleri 2017’de Apple Car Play ve Android İşletim Sistemi Kullanacak

Ford’un Tüm Modelleri 2017’de Apple Car Play ve Android İşletim Sistemi Kullanacak

Son Model Escape, Fusion, Mustang ve Explorer araçlarında Apple Car Play ve Android Auto kullanan Ford, 2017 yılında üretim bantlarından çıkan tüm araçlarına bu sistemleri yerleştirmeye karar verdi.

Bu kararını tüm modelleri için uygulayacak yani SUV, hafif kamyonetler, EV, sedan ya da spor ne tipte olursa olsun Ford otomobiller Apple Car Play ve Android Auto sistemine sahip olacaklar.

Apple Car nedir?

Belirli araç modellerinde bulunan CarPlay, iPhone telefonunu araç içinde kullanmak için geliştirilmiş. CarPlay, aracı kullanırken iPhone ile yapmak istediğiniz şeyleri doğrudan aracınızın yerleşik ekranında gösteriyor. Böylelikle dikkatinizi yoldan ayırmadan yol tarifi alabiliyor, telefon araması gerçekleştirebiliyor, mesaj alıp gönderebiliyor ve müzik dinleyebiliyorsunuz.

Android Auto nedir?

İlk olarak Google I/O 2014 ‘te tanıtılan Android Auto bildiğimiz Android sisteminin arabalara yerleşmiş hali olarak tanımlanabilir. Doğrudan Android cihazı üzerinde çalışarak Apple CarPlay’den ayrılan Android Auto, bu arayüzü otomobilin ön panelindeki dokunmatik bir arayüze de yansıtabiliyor. Sürücüler Android sistemiyle ister dokunmatik ekrandan, isterlerse de sesli komutlardan etkileşim kurabiliyorlar. Google ve Google Now tarafından desteklenen harita ve GPS hizmetlerinde azami olarak faydalanan Android Auto, aslında dört tekerlekli bir Google Now servisi gibi çalışıyor. 

Kısaca 2017’de satın alınacak her Ford otomobil bu iki sistemi de kaportasına gömülü olarak kullanıcılarına sunacak

Ford'un Sync 3 Bağlantılı Arabalar Platformuna Escape ve Fiesta Katılıyor

YORUMLAR