Formula 3 Yarışında Akılalmaz Bir Kaza Yaşandı

Macau F3 kazası

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Özel İdari Bölge Macau, Pazar günü Formula 3 yarışlarına ev sahipliği yaptı. Kıyasıya mücadeleye sahne olan yarışın dünya gündemine gelmesineyse hazin bir olay sebep oldu. 17 yaşındaki kadın pilot Sophia Flörsch, akıllara durgunluk veren bir kazaya karıştı.

Macau sokaklarının tekrar düzenlenmesiyle yarışlara hazır hale getirilen Guia Pisti’ndeki yarış, Motorpark takımından İngiliz pilot dan Ticktum’un galibiyetiyle sonlandı. Oldukça çekişmeli geçen yarış dördüncü turda gerçekleşen akılalmaz kazayla izleyenlerin yüreklerini hoplattı.

Van Amersfoort takımının Alman sürücüsü Sophia Flörsch, viraj öncesindeki düzlükte oldukça hızlanmıştı. Viraja girerken Carlin takımından Jehan Dravulaya’nın aracın çarparak, arabanın kontrolünü kaybeden kadın sürücü, çok yüksek hızla ters şekilde viraja doğru gitmeye başladı. Bu sırada arabası hafif şekilde yerden havalanmış şekilde hareket ediyordu. Virajın ağzındaysa TOM'S takımından Sho Tsuboi'ye vuran Flörsch, yerden yükselerek, karşı tarafta bulunan demirlere çarptı.

Kazadan sonra açıklama yapan Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) kaza sonucu Flörsch ve Tsuboi’nin yanı sıra iki fotoğrafçı ve bir pist görevlisinin yaralandığını duyurdu. Van Amersfoort takımı da bilinci açık olan 17 yaşındaki kadın sürücü Flörsch'ün omurgasında kırık tespit edildiğini belirtti. Flörsch ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, destek mesajları için teşekkür ederek, durumunun iyi olduğunu ve yarın ameliyat edileceğini söyledi.