Fortnite, App Store'un Ardından Google Play Store'dan da Kaldırıldı! İşte Sebebi

Fortnite, App Store'dan sonra Google Play Store'dan da kaldırıldı. Fortnite, Google Play Store'dan neden kaldırıldı? Merak edilenler haberimizde.

fortnite-google-play-store-kaldirildi

Dünya genelinde milyonlarca oyuncu tarafından oynanan Fornite, Google Play Store'dan kaldırıldı. Peki ama neden? İşte Fornite'ın Google Play Store'dan kaldırılma nedeni.

Fortnite Google Play Store'dan Neden Kaldırıldı? Ortalık Karışıyor

İlk olarak olayın nasıl başladığını sizlere anlatalım. Epic Games, Fortnite'a doğrudan ödeme sistemi ekledi. Böylece oyuncuların doğrudan ödeme sistemi sayesinde oyun içi alışveriş yapabilmesi sağlandı. Oyunun iOS sürümünde Apple'ın ödeme sistemi Android sürümünde ise Google'ın ödeme sistemi bulunmaktaydı. Güncelleme sonrasında bu ödeme seçeneklerinin yanına bir de doğrudan ödeme sistemi eklenmiş oldu.

Önce Apple, Epic Games'in App Store kurallarını ihlal ettiği için Fornite'ı mağazasından kaldırdı. App Store'a uygulama yükleyen geliştiricilerin sadece Apple'a ait ödeme sistemini kullanması gerektiği ve Epic Games'in Fortnite'a doğrudan ödeme sistemi entegre etmesinden dolayı kaldırıldığı söylenmekte.

Daha sonra Epic Games, Apple'a ait olan ödeme sistemini kullanan geliştiricilerden %30 komisyon alındığını ve Apple'ın fiyatları yüksek tuttuğunu açıkladı. Ayrıca konu hakkında yasal işlem başlattığını duyurdu.

Epic Games, Fornite'ın App Store'dan kaldırılmasının ardından şu açıklamayı yaptı: "Epic Games, App Store tekeline meydan okudu. Misilleme olarak Apple, Fortnite'ı bir milyar cihazdan engelliyor."

Tüm bu yaşananların ardından Google da Play Store üzerinden Fornite'ı kaldırdı. Epic Games, Google'ın geliştirdiği ödeme sistemini kullanmadığı ve doğrudan ödeme sistemini oyuna getirdiği için Play Store'dan kaldırıldı. Doğrudan ödeme sisteminin Fornite'a getirilmesi hem Apple'ın hem de Google'ın kurallarını ihlali anlamına geliyor. Google da Apple gibi uygulama geliştiricilerden %30 komisyon almakta. Epic Games'de bu komisyonun yüksek olduğunun altını çizmekte.

Şu anda hem Android hem de iOS uygulama mağazasından Fornite indirilemiyor.

Konu hakkında gelişmeler oldukça sizleri bilgilendireceğiz. Sizler Fornite'ın uygulama mağazalarından kaldırılması hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın! Bizleri takipte kalarak en güncel haberlere anında ulaşabilirsiniz. 

YORUMLAR