Fortnite'ın Geliştiricisi Steam'e Rakip Olacak

Epic Games Store Steam

Geliştirdiği Fortnite, Unreal Tournament ve Gears of War gibi oyunlarla adından söz ettiren Epic Games, Steam’e rakip olacak. Oyun şirketinin yeni dijital mağazası üzerinde çalışmaya başladığı söylenirken, Epic Games Store ismini alacak olan mağazada, gelirlerin yüzde 88’lik kısmının geliştiricilere dağıtılacağı belirtildi.

Piyasaya sürdüğü başarılı oyunların yanı sıra birçok oyunun geliştirildiği Unreal Engine motorunun da altına imza atan Epic Games, ücretsiz olarak yayınladığı Fortnite: Battle Royale ile devasa gelirlere ulaşmıştı. Mobil, bilgisayar ve konsol üzerinde oynanabilen Fortnite’tan her ay 300 milyon doların üzerinde gelir elde ederek kasasını dolduran şirketin, dijital oyun mağazası üzerinde çalışmaya başladığı dile getirildi. 

2019 yılı itibarıyla yayına alınması planlanan Epic Games dijital oyun mağazasının, farklı oyun motorlarıyla geliştirilmiş tüm oyunlara açık olacağı ifade edildi. Mağazada yer alacak ilk oyunların arasında Unreal, Unity ve diğer oyun motorlarıyla geliştirilmiş oyunlar bulunuyor. Unreal Engine ile geliştirilmiş oyunların sahiplerini ise büyük bir fırsat bekliyor. Epic Games, Unreal Engine ile geliştirilen oyunlara özel olarak, oyun motoru lisansı için geliştiricilerin ödemesi gereken telif hakkı payından feragat edecek.

Epic Games Store gelir dağılımı

Steam üzerinden yayınlanan oyunlardan elde edilen gelirlerin yüzde 30’luk bölümü, direkt olarak Steam’e kalıyordu. Eğer oyun Unreal Engine 4 ile geliştirilmişse, gelirin yüzde 5’i Unreal Engine’e yani Epic Games’e aktarılıyordu. Kendi oyun mağazasında satılan oyunlardan sadece yüzde 12 komisyon alacağını belirten Epic Games, yüzde 5’lik komisyonu istemeyeceğini kaydetti. Unity ya da diğer oyun motorları için de benzer bir politika güdecek olan şirket, yüzde 12’lik payın üstüne çıkmayacağını taahhüt etti. Fakat Unity oyun motorunun satışlardan aldığı payın, yüzde 12’lik kesintide yer almadığını belirtti.

Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, mağazayla ilgili olarak, “Geliştiriciler olarak uzun zamandır makul fiyatları olan, bizi oyuncularımıza doğrudan ulaştıran bir mağazanın hayalini kuruyorduk. Fortnite’ın başarısı sayesinde imkânlarımızı diğer geliştiricilerle paylaşarak bu mağaza hayalini gerçekleştirebileceğiz.” dedi. Epic Games mağazasında yayınlanacak ilk oyunlarla ilgili ayrıntılı bilgiler 6 Aralık Perşembe günü düzenlenecek olan The Game Awards esnasında verilecek.