Fotoğraflar Üzerindeki Filigranı Yok Etmek İşte Bu Kadar Kolay!

Fotoğraflar Üzerindeki Filigranı Yok Etmek İşte Bu Kadar Kolay!

Filigranlar, resimlerin lisanssız olarak kullanılmasını önlemenin en yaygın yoludur, ancak farklı algoritmalar sayesinde filigranlar çok kolay bir şekilde kaldırılabiliyor. Google, konuyla ilgili yayınladığı makalesinde bu durumun nasıl engelleneceğini detaylı bir şekilde anlattı.

Google, ‘Görsel Filigranların Etkinliği Üzerine’ adlı makalesinde, stok fotoğraf sağlayıcıları için filigranları kaldırmanın ne kadar kolay olduğunu ve bunun nasıl engelleneceğini kapsamlı bir şekilde anlattı. Google, filigran kullanımının sanıldığı kadar güvenli olmadığını dile getirirken, bir filigranın çizgilerini ve şekillerini kaldırmak için gereken tek şeyin iyi bir algoritma olduğunu belirtti. Filigranın opaklığını ve konumunu inceleyen algoritma, daha sonra belirlediği çizgileri arka plandan otomatik olarak kaldırıyor. Böylelikle lisans probleminin önüne geçilmiş oluyor.

Tabii bu durum lisans sağlayıcıların önündeki en büyük engel. Fakat Google’ın yöntemi bu sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Nasıl olduğuna bakalım.

Google, fotoğraf üzerinde kullanılan filigran yapısını değiştirmenin, algoritmaların onu tespit etmesini zorlaştıracağını söylüyor. Çizgileri veya da logoları gözle görülmeyecek bir şekilde eğriltmek bile, algoritmaların filigranı arka plandan ayırmasına engel olacaktır. Arka plandaki filigran bir şekilde tespit edilse dahi, resimden tam olarak çıkarmak mümkün olmayacak.

Resimlerden filigranın kaldırılmasını önlemek için birçok yöntem bulunuyor ancak Google’ın önerdiği ‘eğriltme’ yöntemi en kolay ve etkili çözümlerden bir tanesi olarak gözüküyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz:

Aşağıdaki bağlantıları bulunan programları indirerek, resimlerinize filigran ekleyebilirsiniz:

Google'dan Muhteşem Girişim: Google Lens Duyuruldu

Google Chatbase Programını Tanıttı

Resimlerinizi Toplu Olarak Düzenleyebileceğiniz 10 Yararlı Web Servisi

YORUMLAR