Fotoğrafların Montaj Olup Olmadığını Tespit Eden Yazılım Geliştirildi

Fotoğrafların Montaj Olup Olmadığını Tespit Eden Yazılım Geliştirildi

Hacettepe Teknokent bünyesinde yer alan Mantis firması, montajlanarak manipüle edilen fotoğrafların tespit edilmesi için kullanılacak bir yazılım geliştirdi.

Özellikle sosyal medyada günden güne artan sahte fotoğrafları tespit edebilecek bu yazılım, orjinal fotoğrafın nerede, ne zaman çekildiğinin bilgisini de sunacak. Mantis firmasının Genel Müdürü Güven Köse, söz konusu yazılımın özellikle haber ajansları için geliştirildiğini açıkladı.

Fotoğraf alanına özel olarak geliştirilen yazılım ile fotoğraf analiz ediliyor ve fotoğrafın kullanım oranına kadar tüm istatistiklere ulaşılabiliyor. Haber ajansları için geliştirilen yazılım ile orjinal fotoğrafların kimler tarafından kullandığı, kaçak kullanım olup olmadığı gibi kritik bilgilere erişilebiliyor. Geliştirilen yazılım hakkında açıklama yapan Güven Köse, "Fotoğraf manipüle edilmeye çok açık bir ürün. Fotoğraflar üzerinde oynamalar yaparak farklı algılar oluşturabiliyorsunuz. 15 Temmuz'dan sonra ise bu tür manipülatif eylemlerde artış oldu. Kamuoyunu yanlış yönlendiren bu kişilere karşı bizim amacımız fotoğrafların kullanım amacını ortaya çıkarmak" şeklinde açıklama yaparak yazılımın önemini aktardı. Ayrıca markaların reklam kampanyaları düzenlemek için kullandıkları görsellerin kullanım oranları da yazılım ile tespit edilebiliyor.

Uygulamanın geliştirilmesine hala devam edildiği için ne zaman servis edileceği henüz belli değil,

Google ve Facebook Sahte Haber Sitelerini Yapay Zeka Kullanarak Banlayacak

YORUMLAR