Foursquare, Kullanıcı Bilgilerini Pazarlama Sektöründe Kullanmaya Hazırlanıyor

Foursquare, Kullanıcı Bilgilerini Pazarlama Sektöründe Kullanmaya Hazırlanıyor

Konum bazlı sosyal medya platformu olan Foursquare, piyasaya sürüldüğü günden bu yana milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Facebook veya Twitter ile aynı kategoride yer almasına rağmen kendine özgü çizgide ilerlediği de bir gerçek.

Gidilen mekanlarda konum bildirim yapmamıza imkan sağlayan bu servis, haliyle milyonlarca kişinin gittiği yerleri, favori mekanlarını ve diğer sosyal faaliyetlerini takip etme ve arşivleme şansına da sahip oldu. Biz kullanıcılar belki fazla dikkat etmiyoruz fakat yaptığımız her check-in devasa veritabanları üzerinde sonsuza dek saklanıyor. Firma da bunu fırsat bilerek yepyeni bir dönem başlatmanın hazırlığı içerisine girdi.

Kısa zaman önce Twitter ile konum bilgisi paylaşımı için anlaşan Foursquare şimdi de elindeki verileri pazarlama alanında faaliyet gösteren Pinpoint ile paylaşma politikası izlemeye karar verdi. Bu politika bağlamında Foursquare artık kişilerin yaptıkları konum bildirimlerini reklam şirketleri ile paylaşacak. Reklam şirketleri de bu bilgileri hangi ürünün kime, nerede ve ne zaman gösterileceği konusunda karar kılmak üzere kullanacak. Dolayısıyla daha kişisel ve kullanıcı bazlı bir pazarlama politikası izlenmiş oluyor.

Uygulamayı kullanacak şirketler arasında Google, At&T, FedEx, Jaguar, Samsung Galaxy ve Land Rover gibi ünlü markalar var.

Bakalım 55 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Foursquare'in bu adımı kullanıcılar ve reklam verenler tarafından nasıl bir tepkiyle karşılanacak.

Candy Crush Saga Oynayarak Kendini Sakatladı!

YORUMLAR