Foxconn Apple'ın iPhone Üretimi İsteğine Yetişemiyor

Foxconn Apple'ın iPhone Üretimi İsteğine Yetişemiyor

Apple’ın yanında Dünya’nın pek çok elektronik devi şirketin cihaz üretimini gerçekleştiren Foxconn’un yönetim kurulu başkanı Apple’ın üretim adetlerindeki isteklerini karşılamakta zorlandıklarını açıkladı.

Terry Gou’nun yaptığı açıklamaya göre iPhone’ları üretmek kolay değil ve çok fazla olan talebi karşılamak Foxconn için zorlayıcı. Her ne kadar hangi iPhone modelini üretmenin bu kadar zor olduğunu açıklamamış olsa da bu modelin en son iPhone olan iPhone 5 olduğunu tahmin etmek çok da zor değil. Apple hali hazırda Foxconn tesislerinde iPhone 5, iPhone 4S ve iPhone 4 modellerinin üretimini gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz ay bilinmeyen bir Foxconn yetkilisi Wall Street Journal ile yaptığı görüşmede iPhone 5 üretiminin çok karmaşık olduğunu ve bunun tedarik sorunları yarattığını belirtmişti. Hatta Foxconn’un şimdiye dek ürettiği en zor cihazın iPhone 5 olduğunu da anlatarak bu konuda dikkatleri üzerine çekmişti.

iPhone 5 kendinden önceki modellere göre hem çok daha ince ve uzun, hem de 4G LTE desteği, yeni Lightning portu ve pek çok ekstra özellikle birlikte geliyor. Bu da Foxconn işçilerinin daha az bir alana daha fazla malzeme sıkıştırması gerektiği anlamına geliyor.

Apple ise bu durumdan tabii ki memnun değil. Şirketin amiral gemisi olan iPhone 5 üç veya dört hafta süren tedarik sürelerine sahip ve bu da satışların ilerleyişini geciktiriyor.

YORUMLAR