FPS Oyunları Kısa Süreli Hafızayı Güçlendiriyor

FPS Oyunları Kısa Süreli Hafızayı Güçlendiriyor

Hollanda'nın Leiden Üniversiyesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre FPS oyunu oynamak kısa süreli hafıza geliştirebilmekte. First person shooter yani birinci kişi bakış açısından kahramanımızı yönettiğimiz FPS oyunlarında sadece karakterimizin elindeki silahı görüyoruz ve etrafla daha çok etkileşime geçebiliyoruz. Karaktere yoğunlaşmak yerine etraftaki öğelere odaklanmak zihnin farklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

Araştırma için 2 farklı grup oluşturulmuş. Gruplardan ilki FPS oyuncularından oluşmakta. Diğer grup ise bu oyunlarla alakası olmayan kişilerden seçilmiş. Aynı görevi tamamlaması istenen gruplarda ilgili ölçümler yapılmış.Sonuçta ise FPS oyunu seven denekler daha başarılı sonuçlar elde etmiş.

Araştırmanın altını çizdiği nokta FPS oyunlarının hızlı değişen görsel ve işitsel öğelere uyum sağlamak, takip etmek ve tepki vermek için esnek bir zihinsel yapı gerektirmesi. Zihin bu yolla sürekli zinde kalmakta ve önemli bilgileri daha çabuk kaydetmekte.

FPS oyunlarının uzun süreli hafıza için herhangi bir etkisi olup olmadığı bilinmezken daha önceden yapılan araştırmalar bu oyunların el-göz koordinasyonu ve tepki verme süresi açısından etkili olduğuınu göstermekteydi.

Counter-Strike Online Açık Betası 9 Mayıs'ta Başlıyor

YORUMLAR