Fransa Korsanların İnternetini Kesmeyecek

Fransa Korsanların İnternetini Kesmeyecek

Veri hırsızlığının ve korsan paylaşımların giderek iyileşen iletişim şartlarında kendilerine yer ettikleri bir gerçek. İnternet ve bağlantıların hızlanması, yaygınlaşması korsan paylaşımların ve indirmelerin de artmasına neden olurken bu durum elbette şirketleri ve ülkeleri de rahatsız ediyor. Her ne kadar şimdiye dek korsana karşı gerçekten etkili olabilecek bir çözüm bulunamamış olsa da ülkeler korsan karşıtı faaliyetlerine devam ediyorlar.

Fransa da bu ülkelerden bir tanesi ve geçmişte korsan içerik indirenlere karşı ceza yaptırımları öngören yasalarını değiştirerek daha verimli bir hale getirmeye çalışıyor. Zira ülkede sürekli olarak korsan indiren kullanıcılara uyarılar gönderiliyordu ve dikkate alınmaması durumunda internetlerinin kesilmesi hakkı şirketlere verilmişti.

Ancak raporlara göre yasal olarak mümkün olmasına rağmen bu konuda herhangi bir adım şimdiye dek atılmadı. Zira Fransa'nın Dijital Bakanı Fleur Pellerin, herhangi birinin internetini kesmenin mümkün olmadığını, bunun birinin suyunu kesmeye benzediğini açıkladı. Varolan bu durumdan dolayı yasalarda varolan internet kesme hakkının da ortadan kaldırılması yönünde Fransız meclisinde çalışmalar başlamış durumda.

Korsana karşı daha etkin mücadele için ne tür çalışmalar yapılacağına dair bir bilgi ise henüz mevcut değil.

Vine Android uygulaması yayında

YORUMLAR