Fransa, WhatsApp ve Telegram'ı Yasaklayacak

Fransa Whatsapp Telegram "

Avrupa’da yayın yapan çeşitli haber kuruluşları, Fransa’nın yakın zaman sonra WhatsApp ve Telegram kullanımını yasaklayabileceğini söylediler.

Yayınlanan haberlerden sonra resmi bir açıklama yapan Fransa, hükümet yetkililerinin yaz aylarında WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarını kullanmayı bırakacaklarını doğruladı.

Fransa Mili uygulama

Konuyla ilgili açıklama yapan Fransa Hükümet Sözcüsü, “Birleşik Devletler veya Rusya tarafından şifrelenmeyen bir şifreli mesajlaşma servisine sahip olmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor, Facebook’ta gördüğümüz gibi gerçekleşebilecek olası ihlalleri düşünmeye başlıyorsunuz, bu yüzden bu konuda yönetimi ele almalıyız.” açıklamasında bulundu.

Halihazırda 20 yetkilinin Fransa tarafından üretilen mesajlaşma uygulamasını denemeye başladıkları söylenirken, testlerin başarılı gitmesi durumunda uygulamanın tüm yetkililer için zorunlu kılınacağı, WhatsApp ve Telegram üzerinden mesajlaşmanın yasaklanacağı belirtildi.

Başka ülkeler tarafından üretilen mesajlaşma uygulamalarını terk etmek için harekete geçen ülkelerden bir tanesi de Türkiye olmuş ve yaklaşık 3 ay önce PTT Messenger hayata geçirilmişti. Yerli WhatsApp olarak tanıtılan uygulamanın memurlar tarafından kullanılacağı ve kurum içi mesajlaşmaların tamamının PTT Messenger üzerine taşınacağı söylenenler arasında yerini almıştı.

YORUMLAR