Fransa'dan Windows 10'a Çok Fazla Kişisel Veri Topladığı İçin Uyarı Geldi

Fransa'dan Windows 10'a Çok Fazla Kişisel Veri Topladığı İçin Uyarı Geldi

Daha önce de Windows 10'un çok fazla kişisel veri depoladığı iddia edilmiş ve Microsoft topladığı bu veriler sebebiyle suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı. Bu sefer bir sert uyarı daha  Fransa'dan geldi.

Fransa'nın Ulusal Veri Koruma Komisyonu (Commission Nationale de l'Informatique et des Libertés - CNIL), üç ay süreyle Windows 10'u gözlem altına aldı ve işletim sisteminin kullanıcısına haber vermeden, önemli kişisel verileri depoladığını saptadı. Hazırlanan raporun ardından Microsoft'a, Fransa Veri Toplama Anlaşması'na uyması için üç aylık süre tanıyan komisyon, belirlenen zaman dilimi içerisinde Windows 10'da istenilen değişiklikler yapılmazsa, şirkete yaptırım uygulayacak.

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bir antlaşmayla Avrupa Birliği ülkelerinde verilerin nasıl saklanacağı ve transfer edileceğine dair kurallar koyulmuştu. Avrupa'da faaliyet gösteren bütün şirketlerin bu kurallara uyması gerektiğini söyleyen komisyon, Nisan ve Temmuz 2016'da yaptıkları gözlemlerde, Microsoft'un "Güvenli Liman" olarak tabir edilen ve transfer edilmesi yasak olan verileri, Windows 10 aracılığıyla Amerika'da sakladığını söyledi. Komisyonun yaptığı araçtırma sonucunda Microsoft'un yaptığı ihlaller ise şöyle sıralanmıştı:

Windows 10'un İhlal Ettiği Kurallar

1- Microsoft, "Windows uygulamaları ve Windows Store kullanım verilerini" saklıyor. Böylece kullanıcıların hangi programları indirdiklerini ve bu programları ne süreyle kullandıklarını görebiliyor. CNIL'a göre bu alakasız ve aşırı veri depolamaya giriyor.

2- Microsoft hesabına girerken dört haneli PIN'i yanlış girme sayısı kısıtlanmış görünmüyor. Bu yüzden "kullanıcı verileri güvende değil."

3- "Windows 10 yüklendiğinde otomatik olarak bir reklam kimliği etkinleştiriliyor", bu kimlik Windows uygulamaları ve diğer uygulamalar tarafından takip edilebiliyor, böylece Microsoft ve üçüncü parti reklamcılar, hedefli reklam gösterilebiliyorlar.

4- Windows 10'da cookie'leri engellemenin bir yolu yok.

5- Microsoft, "Güvenli Liman" anlaşmasını ihlal ederek, kullanıcılarının verilerini Amerika'ya gönderiyor ve burada saklıyor. 

Microsoft ise raporun yayınlanmasından sonra "kurumun endişelerini anladıklarını" söyledi ve" gizlilik sözleşmesinde değişiklik" sözünü verdi. Önümüzdeki ay yapılması beklenen değişikliklerle birlikte, Windows 10'daki veri depolamalara dair ayrıntılar kullanıcılarla paylaşılacak. Şirket ayrılca "Güvenli Liman" anlaşmasına uymak için de çeşitli değişiklikler yapacağının altını çizdi.

Microsoft, Windows 10 Güncellemeleriyle Steam'in Kökünü Kazıyacak

Çalışanlar Windows 7 Tercih Etse de Patronlar Windows 10’da Israrcı

İşte Windows 10 Kullanıcılarının En Beğendiği Özellik

YORUMLAR